Heat and mass transfer problem and some applications
Isı ve kütle transferi problemi ve bazı uygulamalar
- Tez No: 304995
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Solar adsorpsiyonlu soğutma sistemlerinin kübik ve silindirik reaktörleri içerisindeki ısı ve kütle transferininmatematiksel modellemelerinin nümerik çözümü incelenmiştir. Isı ve kütle transferi arasındaki eşleşmeyiaçıklayan denklemlerin çözümleri için Bubnov-Galerkin yöntemi kullanılmıştır. Silindirik çok katmanlı daireselhalka içerisindeki zamana bağlı ısı transferinin kesin (analitik) bir çözümü sunulmuştur. Sıcaklık davranışınıincelemek için degişkenlere ayırma yöntemi kullanılmıştır. Sıcaklık dağılımının bir çözümü olarak analitikbir çift-seri denklemi önerilmiştir ve silindirin içindeki ve dışındaki termal sınır şartları ile ilgili bazı denklemsetlerini çözerek, her katmandaki Fourier katsayıları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerical solutions of mathematical modelizations of heat and mass transfer in cubicaland cylindrical reactors of solar adsorption refrigeration systems are studied. For theresolution of the equations describing the coupling between heat and mass transfer,Bubnov-Galerkin method is used. An exact solution for time dependent heat transfer incylindrical multilayered annulus is presented. Separation of variables method has beenused to investigate the temperature behavior. An analytical double series relation isproposed as a solution for the temperature distribution, and Fourier coefficients in eachlayer are obtained by solving some set of equations related to thermal boundaryconditions at inside and outside of the cylinder.