Evaluation of the Detrimental Effects of Groundwater on the Design of Slopes in Weak Rocks - Rocks Pit St. Austell
Yeraltı suyunun zayıf kayalardaki şevlerin tasarımı üzerindeki zararlı etkilerinin değerlendirilmesi - Rocks Pit St. Austell
  1. Tez No: 995421
  2. Yazar: FERHAT KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. JOHN COGGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Exeter
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Jeolojisi Bilim Dalı
Özet
Şev stabilitesi açık ocak madenciliğinde sosyoekonomik, çevresel ve ekonomik faktörler açısından oldukça önemli bir konudur. Can ve mal kaybına yol açma olasılığı çok yüksek olan stabilite sorunlan birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Şev stabilitesini etkileyen birçok faktör olmakla birlikte, bunlardan en önemlisi ve stabilite üzerinde en etkili olanlardan biri yeraltı sularıdır. Yeraltı suyu modellemesi ve hareketinin iyi anlaşılması, yeraltı suyunun kaya ile ilişkisi ve şev üzerindeki etkisinin belirlenmesi açık ocak maden şevi stabilitesi açısından çok önemlidir. Bu verilerin bulunması ve yorumlanması kolay olmamakla birlikte, verilerin mevcut olduğu durumlarda da hata payı yüksek olat}ilmektedir. Bu tezde, limit denge ve sayısal modelleme yaklaşımları ile Slide2, Slide3D ve RS2 programlarını kullanarak yeraltı suyunun şev stabilitesine etkisi sınırlı verilerle anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu programların daha önce sağladığı parametreler kullanılarak analiz edilen veriler 2D ve 3D olarak yorumlanmıştır. Deterministik, duyarlılık ve olasılık analizlerine ek olarak, değişen su seviyelerinin etkisini anlamak için ani azalım analizleri de yapılmıştır. Şev stabilitesinin Eurocode 7 kullanılarak analiz edilmesinin ardından RS2 yazılımı aracılığıla sayısal bir model oluşturularak şevdeki toplam yer değiştirme anlaşılmaya çalışılmıştır. Sonuçların karşılaştırılması ve gerektiğinde düzeltmeler ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Slope stability on open pit mining is a very important issue in terms of socioeconomic, environmental and economic factors. Stability problems, which are very likely to result in loss of life and property, have many causes. Beside there are lots of influencing factors in slope stability, the most important of these and one of the most influential on stability is groundwater. A good understanding of groundwater modelling and movement, relationship of groundwater with the rock and determining its effect on the slope are very important for the stability of the open pit mining slope. Finding and interpreting these data is not easy, and the margin of error may be high when data is available. In this thesis, the effect of groundwater on slope stability has been tried to be understood with limited data using Slide2, Slide3D and RS2 programs with limit equilibrium and numerical modelling approaches. The data analysed by using the parameters provided before by these programs were interpreted as 2D and 3D. In addition to deterministic, sensitivity and probabilistic analyses, instant dropdown analysis is also performed to understand the effect of changing water level. Slope stability, which is also analysed using Eurocode 7, is then tried to understand total displacement on slope by creating a numerical model via the RS2 software. Comparison of their results and, where necessary, remediations and suggestions are made.