Measurement of differential photon-jet cross section from 7 TeV PP collisions in the CMS experiment at the LHC
LHC CMS deneyinde 7 TeV PP çarpışmalarında diferensiyel foton-jet tesir kesiti ölçümü
- Tez No: 305021
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Öncül fotonlar öncelikli olarak quark-gluon compton saçılması ve quark-anti-quark annihilasyon mekanizmalarında üretilir ve bu fotonların hadron çarpıştırıcılarında ölcülmesi içinbirçok motivasyon vardır. Öncül fotonların ölçümü pertürbatif Kuantum Renk Dinamiği teorisinin (pQCD) araştırılması için kullanılabilir. Öncül fotonlar önemli bozunumların sondurumlarında üretilmekte olup, düşük kütle Higgs bozonu ve yeni fizik aranması için bulgu teşkil edebilir. Compact Muon Solenoid (CMS) deneyi, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda(LHC) gerçekleştirilen çok amaçlı deneylerden biri olup, öncül fotonlar dahil Standard Model(SM) fiziği ve yeni fizik teorilerini proton-proton çarpışmalarında çalışmaktadır. Bu tezde, CMS deneyi foton yeniden yapılandırma ve foton belirlenmesi yöntemleri tartışılmaktadır. Foton+jet tesir kesiti ölçümü için önem arzeden foton verimlilik ölçümleri sunulmaktadır. CMS dedektörü tarafından kaydedilen çarpışma verisinden ve Monte Carlo benzeşim verisinden ölçülen, foton Yüksek Seviye Tetikleyici (HLT) verimlilikleri, yeniden yapılandırma verimlilikleri(RECO) ve belirlenmesi (ID) verimlilikleri sunulmaktadır. Verimlilik bakımındandüzeltilmiş¸ diferansiyel foton+jet tesir kesiti ölçümü sonuçları bu çalışmada sunulmaktadır. Bu tezde kullanılan çarpışma verisi CMS dedektörüyle toplanan 2.2 /fb entegre lüminosite değerine tekabül etmekte olup, kütle merkezi enerjisi 7 TeV'lik LHC'nin 2011 yılındaki proton-proton çarpışması çalışmasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prompt photons are produced primarily by quark-gluon compton scattering and quark-antiquark annihilation mechanisms that their measurements are driven by several motivations at hadron colliders. Measurement of prompt photons can be used for probing perturbative Quantum Chromodynamics (pQCD). Prompt photons are produced in the final states of importantdecays providing evidence for low mass Higgs boson and new physics searches. Compact Muon Solenoid (CMS) is one of the multi-purpose experiments conducted at the Large Hadron Collider (LHC) to study the Standard Model (SM) physics including prompt photons and new theories in proton-proton collisions. In this thesis, photon reconstruction is discussedalong with the photon identification methods in the CMS experiment. Photon efficiency measurements are presented as an important ingredient for photon+jet cross section measurement.Photon High Level Trigger (HLT) efficiencies, reconstruction (RECO) efficiencies, and identification(ID) efficiencies are presented that are measured from collision data recorded bythe CMS detector and Monte Carlo simulation data. Efficiency corrected differential photon+jet cross section measurement results are presented in this study. The collision data usedin this thesis corresponds to 2.2 /fb integrated luminosity collected by the CMS detector at a center-of-mass energy of 7 TeV from 2011 LHC proton-proton collision running.