Numerical solution of one dimensional detonation tube with reactive euler equations using high resolution method
Reaktif euler denklemlerini kullanarak yüksek çözünürlük metodu ile bir boyutlu detonasyon tüpü sayısal çözümü
- Tez No: 305023
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. SİNAN AKMANDOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tezde, tek boyutlu detonasyon tüp problemi sayısal olarak cözülmektedir. Sayısal simulasyon,Euler denklemleri ve sonlu hızla gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar kullanarak gerçekleşmiştir.Detonasyon, yüksek hızlarda gerçekleşdiğinden viskozite etkiler ve yer çekimi kuvveti gözardı edilmiştir. Bu tezde, Godunov tipi metodlar çalışılmıştır ve bu çalışma sonrasında sayısalçözüm için yüksek çözünürlük metodu kullanılmıştır. Problemin kimyasal kısmı için ZNDteorisi kullanılmıştır. Sayısal çözüm için FORTRAN kodu yazılmıştır. Sayısal sonuçlar doğrusonuçlar ile karşılaştırılmıştır.Anahtar
Özet (Çeviri)
In this thesis, numerical simulation of one dimensional detonation tube problem is solvedwith finite rate chemistry. For the numerical simulation, Euler equations have been used.Since detonation tube phenomena occurs in high speed flows, viscosity eects and gravityforces are negligible. In this thesis, Godunov type methods have been studied and afterwardshigh resolution method is used for the numerical solution of the detonation tube problem. Tosolve the chemistry aspect of the problem ZND theory have been used. For the numericalsolution, a FORTRAN code is written and the numerical solution of the problems comparedwith the exact ZND solutions.