Conservation proposal of an Early Republic Period building: Atatürk Orman Çiftliği Hamamı
Bir Erken Cumhuriyet Dönemi yapısının koruma önerisi: Atatürk Orman Çiftliği hamamı
- Tez No: 305024
- Danışmanlar: DR. FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bugün, birçok nitelikli 20. Yüzyıl yapılarının yok olması ve bu yapılar üzerinde yapılan çalışmaların sayıca azlığı, bu konuda yapılacak araştırmaların gerekliliğini ortaya koymaktadır. Tez çalışmasının konusu, Atatürk Orman Çiftliği Hamamı için koruma projesinin hazırlanmasıdır. Yapı cumhuriyet dönemi yapılarının önemli mimarlarından Ernst Egli tarafından 1937 yılında tasarlanmış; bira fabrikası, AOÇ çalışan lojmanları ve yönetim binalarının oluşturduğu kompleks içerisinde inşa edilmiştir. Yapı bugün kentsel dönüşüme ayak uyduramayarak işlevini kaybetmiş olup, çeşitli malzeme bozulmaları ve strüktürel sorunlarla nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.Koruma projesi kapsamında yapısal değer, sorun ve potansiyellerin yanı sıra; bir ulusun modernleşme projesinde önemli kilometre taşlarından olan Atatürk Orman Çiftliğinin toplum üzerindeki rolü üzerinde durularak, bina yakın çevresiyle birlikte ele alınmıştır. Bu kapsamda alanın kentsel dönüşümüne katkı sağlayacak bir işlevle birlikte yapının değerleri ve tespit edilen sorunları çerçevesinde koruma projesi önerilmiştir. Böylece AOÇ gibi kent belleğinde önemli yeri olan bir alan üzerindeki metruk kalan bu yapının belgelendirilmesi, sorun ve değerlerinin sistematik ve metotlarla ortaya çıkartılması sağlanmış, önerilen yeni işlev ve koruma yaklaşımıyla zaman içerisinde önemi göz ardı edilen yapının uygun görülen işlevle yeniden kullanılması ve değerlerinin korunarak gelecek nesillerine aktarılmasını öngören bir koruma önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the loss of many qualified twentieth century buildings and the scarcity of studies for conservation of these buildings indicates the need for researches on this topic. In that respect the subject of the thesis study is to prepare a conservation proposal for the case Atatürk Orman Çiftliği Hamamı, which was designed by an important architect of the Republic period buildings architect Ernst Egli in 1937s a part of a complex with Beer Factory and its mass housing. The building couldn?t keep up within the transformation of the site and lost its function. Today the building is away from attention and under danger of destruction due to several material and structural problems.As a milestone project of modernization of a nation, Atatürk Orman Çiftliği?s important role on the community, with its recreation areas and industrialization of agriculture has also been evaluated in the study and the building is studied as a whole with its close environment. In that respect a new function is proposed that will help the transformation of site in a positive manner together with considering the problems and the values of the building. By this way the building existing situation is documented, the values and problems are revealed out by systematic methods; and with proposed new function a conservation project that fore seen to reveal the importance of the building, preserve it by using and pass inheritence to next generations.