Preparation and characterization of surface enhanced raman scattering substrate through electro deposition of silver-PEDOT film on ITO glass surface
ITO cam yüzeyine elektrokimyasal yolla kaplanan gümüş-PEDOT filminin hazırlanması, karakterize edilmesi ve yüzeyde güçlendirilmiş raman saçılması substratı olarak kullanılması
- Tez No: 305048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA CİHANER, PROF. DR. MÜRVET VOLKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kimyasalların saptanması kimyanın çok önemli bir parçasıdır. Bu nedenle bilim adamları birçok saptama yöntemi geliştirmiştir ve her yöntemin kendine özgü avantajları vardır. Raman spektroskopisi birçok avantaja sahip olan saptama yöntemlerinden biridir. Buna rağmen, bu teknik düşük sinyal dezavantajından sıkıntı çekmektedir. İyi hazırlanmış substratlar geliştirilerek bu problem kolayca çözülebilmekte ve buna ek olarak, tek bir molekülün saptanması bile mümkün olabilmektedir.Bu çalışmada, yeni bir yüzeyde güçlendirilmiş Raman saçılımı (SERS) substratı iki aşamada hazırlanmıştır. İlk aşamada, etilendioksitiyofen (EDOT) monomerleri elektrokimyasal olarak indiyum kalay oksit (ITO) kaplanmış cam yüzey üzerinde polimerleştirilmiştir. Bir sonraki aşamada, gümüş iyonları yine elektrokimyasal olarak ilk aşamada hazırlanmış olan yüzey üzerinde indirgenmiştir.Substrat hazırlama bölümünde, substratlardan en yüksek sinyal yoğunluğu almak amacıyla gümüşün indirgenme potansiyeli, gümüş iyonları içeren çözeltinin derişimi, polimer film kalınlığı ve indirgenen gümüş miktarları optimize edilmiştir. Hazırlanan substratlar, döngülü voltametre (CV), morötesi-görünür bölge (UV-Vis) spektroskopisi, tarayıcı elektron mikroskopu (SEM) ve tarayıcı elektron mikroskobuna bağlanan enerji dağıtıcı X-ray spektroskopisi (EDX) ile karakterize edilmiştir.SERS performansının araştırılması bölümünde, hazırlanan gümüş-PEDOT substratlarının homojenliği ve raf ömrü test edilmiştir. Homojenlik Raman tekniğinde nicel analizlerde çok önem arz etmektedir. Rapor edilen substratların çoğu homojen olmadığından bizim çalışmamız literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır. Substratın dayanıklılığı bir ay süre için araştırılmıştır. Bir ay sonundaki sinyalde gözlenen küçük değişiklik, substratın daha uzun zamanlar yüksek verimlilikle kullanılabileceğini göstermiştir. Tüm çalışmalarda parlak krezil mavisi (BCB) model bileşik olarak kullanılmıştır.Bazı önemli Raman aktif kimyasallar; rodamin 6G (R6G) ve 4-merkapto benzoik asit (4-MBA) hazırlanan yüzeyler kullanılarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Detection of chemicals is a vital part of chemistry. For this reason, many detection systems are developed by scientists and every detection system has its own advantages. Raman spectroscopy is one of these detection systems having many advantages. However, this technique suffers from low signal intensity disadvantage. By developing a well prepared substrate, this problem can be easily solved; moreover, even single molecule detection can be possible.In this study, a novel surface enhanced Raman scattering (SERS) substrate was prepared in two steps: In the first step, ethylenedioxythiophene (EDOT) monomer was polymerized electrochemically onto indium tin oxide (ITO) coated glass. In the next step, silver ions were reduced electrochemically onto surface prepared in the previous step.In the substrate preparation part, the reduction potential of silver ion, the concentration of silver ions in solution, the polymer film thickness and reduced silver amount on substrates were optimized to get the best SERS performances from substrates. The prepared substrates were characterized by cyclic voltammetry (CV), ultraviolet-visible (UV-Vis) spectroscopy, scanning electron microscopy (SEM), and energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX) attached to SEM.In the SERS performance investigation part, homogeneity and the shelf life of the prepared silver-PEDOT substrates were tested. Homogeneity is very important in terms for the applications of Raman technique in quantitative analysis since most of the reported substrates are lack homogeneity consideration, our study will be an important contribution to the literature. The stability of the substrate was investigated for a period of one month. The very small change in the signal at the end of one month indicated that the substrate can be used even longer time with high efficiency. In all the studies, brilliant cresyl blue (BCB) is used as a model compound.Some important Raman active chemicals, namely, rhodamine 6G (R6G) and 4-mercapto benzoic acid (4-MBA) were detected by using the prepared substrates.