Preparation and characterization of silver- pesee film deposited on ito glass surface as a surface enhanced raman scattering substrate
Yüzeyde güçlendirilmiş raman saçılması substratı olarak ito cam yüzeyine kaplanmış gümüş- pesee filminin hazırlanması ve karakterize edilmesi
- Tez No: 420396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KAYA, PROF. DR. ATİLLA CİHANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yüzeyde Güçlendirilmiş Raman Saçılması (SERS), vibrasyonların spektral parmakizlerini vermesi, yüksek hassasiyeti ve suya karşı düşük hassasiyeti gibi etkileyici özellikleri sebebiyle, pekçok kimyasal ve biyolojik molekülün tespiti ve karakterizasyonunda kullanılan, oldukça ilgi çeken bir tekniktir. SERS tekniğinin en önemli noktalarından biri, en iyi güçlendirmeyi sağlayabilmek için, ideal bir yüzey morfolojisine sahip substratları hazırlama gerekliliğidir. Bu çalışmada, indiyum kalay oksit (İTO) kaplı camın uzerine yüzeyde güçlendirilmiş Raman aktif polimer ortamlı gümüş nanoparçacıksubstratın, yeni, kolay, guvenilir ve tekrarlanabilir, tek aşamalı elektrokimyasal yöntemle hazırlanışı sunulmaktadır. Gümüş nanoyapıların, yüzeyde homojen dağılımını sağlamak için, poli(4,7-di-2,3-dihidrotieno [3,4-b][1,4]dioksin-5-il-2,1,3- benzo selenadiazol) (PESeE), destekleyici madde olarak kullanılmıştır. Hazırlanan substratların morfolojileri, Alan Salım Taramalı Elektron Mikroskobu (FE-SEM) ile incelenmiştir. PESeE polimer filminin kalınlığının ve polimer film üzerindeki gümüş parçacıkların miktarının, SERS sinyallerine olan etkisinin yanısıra, hazırlanan substratların tekrarlanabilirliği ve kararlılığı da çalışılmıştır. Yeni SERS substratlarının özelliklerinin geliştirilmesinde, Raman probu olarak, parlak kresil mavisi (BCB) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Surface enhanced Raman scattering (SERS) is known as a very attractive technique for the characterization and detection of a variety of chemical and biological molecules due to their impressive characteristics such as giving spectral fingerprint of vibrations, high sensitivity and insensitivity to water. One of the most important points of the SERS technique is the requirement for producing a substrate having an ideal surface morphology to facilitate the achievement of the most favorable enhancement. Here a novel, simple, reliable, and reproducible one-step electrochemical method for the preparation of surface enhanced Raman-active polymer-mediated silver nanoparticles (Ag NPs) on planar indium tin oxide (ITO) coated glass substrates was reported. Poly (4,7-di-2,3-dihydrothieno [3,4-b] [1,4] dioxin-5-yl-2,1,3 benzoselena diazole) (PESeE) film was used as a support material for dispersing silver nanostructures on the surface homogeneously. The morphologies of the prepared substrates have been investigated by field emission scanning electron microscopy (FE-SEM). The effect of the thickness of PESeE polymer film and the amount of silver particles on the polymer film on the SERS response were studied as well as repeatability and stability of prepared substrates. Brilliant cresyl blue (BCB) has been used as Raman probes to evaluate the properties of the new SERS substrates.