Calculation of the Raman frequencies using volume data in various phases of solid nitrogen and benzene
Katı azot ve benzenin çeşitli fazlarında hacim verisi kullanarak Raman frekanslarının hesaplanması
- Tez No: 305070
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Literatürden hacim verisi kullanarak, bazı örgü ve iç kiplerin Raman frekanslarının sıcaklık ve basınç bağlılığı kip Grünesien parametreleri aracılığıyla hesaplanmıştır. Bu hesaplama, katı azot ve benzenin değişik fazlarında gerçekleştirilmiştir. Hesaplanan Raman frekansları çalışılan bu kristalik sistemler için deneysel olarak ölçülen frekanslarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The temperature and pressure dependences of the Raman frequencies of some lattice and internal modes are calculated using the volume data from the literature through the mode Grüneisen parameters. This calculation is performed in different phases of solid nitrogen and benzene. Calculated Raman frequencies are compared with the experimentally measured frequencies for those crystalline systems studied.