The perceptions and experiences of students and teachers in formal and informal learning settings that uses muves: Quest atlantis case
Çok kullanıcılı sanal ortam kullanan formal ve informal eğitim ortamlarında öğrenci ve öğretmenlerin algıları ve deneyimleri: Quest atlantis durum çalışması
  1. Tez No: 305069
  2. Yazar: AYŞEGÜL BAKAR ÇÖREZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TÜZÜN, DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu doktora tez çalı?masının amacı, çok kullanıcılı sanal ortamların öğrencilerin öğrenme sürecinde destek eğitim materyali olarak kullanılmasını incelemektir. Bu bağlamda, Quest Atlantis olarak bilinen bir eğitim materyali kullanılmı?tır. Öğrenciler bir parkta ya?anan ve nehirdeki balık ölümleriyle sonuçlanan bir çevre problemi ile ilgili projeye katılmı?lardır. Bir çoklu-durum çalı?ması olan bu ara?tırmada, veri dört farklı ortamda yapılan uygulamalardan toplanmı?tır. Öğrenci ve öğretmen algılarının yanısıra, bu uygulamalar esnasında ya?anan zorluklar da bu ara?tırmanın inceleme alanları arasındadır.Ara?tırma sonuçları birçok öğrencinin bu tür bir ortamda öğrenmekten ho?landığını ortaya koymu?tur. Öğrencilerin bu süreçte içsel motivasyonları yüksektir ve öğrenciler bu tür ortamların okulda öğrendikleri konuları peki?tirmeleri açısından faydalı olacağını dü?ünmektedirler. Öğrenciler, ayrıca, bu ortamların etkili olduğunu, kendilerine öğrenme esnasında aktif rol alma olanağı tanıdığını ve bunun okul ortamındaki öğretim yakla?ımından oldukça farklı olduğunu belirtmi?lerdir.Öğretmenler de bu ortamların kullanımına yönelik pozitif görü? bildirmi?lerdir. Öğrencilerin öğrenmelerine görsel destek sağlamanın yanısıra, öğrencilerin sanal ortam içine yerle?tirilmi? bilgileri sorgulamaya dayalı öğrenme yöntemi ile öğrenmelerine olanak sağladığını vurgulamı?lardır. Öğretmenlere göre, bu ortamlar öğrencilerin farklı becerilerini geli?tirme potansiyeline sahiptir ve öğrencilerin ileti?im ve i?birliği içerisinde öğrenmelerine olanak sağlayacak dinamik öğrenme ortamları sunmaktadır.Her ne kadar, öğrenciler ve öğretmenler pozitif algıya sahip olsalar da, bu tür ortamların kullanılması sırasında, özellikle formal eğitim ortamlarında, zorluklar ya?anabilmektedir. Uygulama esnasında ortaya çıkan bu farklı zorluklar dört grup altında toplanmı?tır: 1) öğretmenlere ili?kin, 2) öğrencilere ili?kin, 3) sisteme ili?kin, ve 4) teknolojiye ili?kin.Formal ve informal eğitim ortamlarında yapılan uygulama sonuçları kar?ıla?tırıldığında, formal eğitim ortamlarının bile?enlerinin bu tür uygulamaları nasıl zor hale getirdiği görülmektedir. Öte taraftan, informal eğitim kurumlarında yapılan uygulamalar, bu ortamların daha esnek uygulama imkanı sağlaması açısından, öğrenciler için etkili deneyim imkanı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aimed to investigate the use of Multi-User Virtual Environments (MUVEs) as supportive materials in students? learning process. In this respect, a MUVE named Quest Atlantis had been used by students in formal and informal learning settings. The students participated in a project that was developed based on an ecological problem resulted in fish decline in a river. As being a multiple case study research, data were collected from four separate cases, selected from three different places. Specifically, students? and teachers? perceptions were gathered, and challenges and barriers of implementations were investigated.The research results indicated that most of the students liked learning in environments using MUVEs. Besides being intrinsically motivated towards learning science topics, the students stated that it was a good way of reinforcing what they learn in school settings. Students found MUVEs effective learning environments as it allowed them to learn with active participation; rather than being taught as it usually happens in school context.The teachers had positive opinions about the use of MUVEs. They claimed that MUVEs have the potential to support students? learning visually and let students learn through an inquiry-based learning approach with situated information to virtual settings. According to the teachers, MUVEs allowed various skill developments of the students and it created a dynamic learning environment in which students interacted and collaborated with each other.Even though students and teachers have positive perception about the use of MUVEs in learning setting, it is quite challenging to place these applications to learning settings, especially to formal ones. There are numerous challenges and barriers that can be faced with during the implementation process. In this research, the challenges and barriers are grouped under four main categories: 1) teacher related, 2) student related, 3) system related, and 4) technology related.When the implementation results of formal and informal learning setting were compared, it was possible to see how the very dimensions of formal learning settings made the innovative technology-based implementations difficult. On the other hand, informal learning settings were more flexible learning environments allowing a better learning experience for the students.