Semi-automatic semantic video annotation tool
Yarı otomatik anlamsal video betimleme aracı
- Tez No: 305091
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Videoların anlamsal olarak betimlenmesi otomatik video yönetim sistemlerinin dizin ve erişim görevlerinin yerine getirilmesi açından önem taşımaktadır. Gelinen noktada, video verisindeki tüm anlamsal verinin otomatik olarak çıkarılması mümkün değildir. Video betimleme araçları, kullanıcıların video verisini betimleyen açıklamalar oluşturmalarına yardımcı olur. Oluşturulan betimlemeler, içerik tabanlı video erişimi sağlayan sistemlerin test edilmesinde ve değerlendirilmesinde de kullanılır. Bu çalışmada, yarı otomatik anlamsal video betimleme aracı sunulmuştur. Bu aracın ürettiği betimlemelerin, farklı sistemlerde de kullanılabirliğinin sağlanması icin uluslararası bir standart olan MPEG-7 formatı kullanılmıştır. Görüntü işleme ve örüntü tanıma tekniklerinin yardımıyla, betimleme işlemi kısmen otomatikleştirilerek, betimleme icin gereken süre kısaltılmıştır. Betimlemeler video verisinin uzamsal ve zamansal bölümlerini tanımlayacak şekilde yapılabilmektedir. Alt düzey görsel öznitelikler betimlemelerin bütünlüğünün sağlanması amacıyla eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Semantic annotation of video content is necessary for indexing and retrieval tasks of video management systems. Currently, it is not possible to extract all high-level semantic information from video data automatically. Video annotation tools assist users to generate annotations to represent video data. Generated annotations can also be used for testing and evaluation of content based retrieval systems. In this study, a semi-automatic semantic video annotation tool is presented. Generated annotations are in MPEG-7 metadata format to ensure interoperability. With the help of image processing and pattern recognition solutions, annotation process is partly automated and annotation time is reduced. Annotations can be done for spatio-temporal decompositions of video data. Extraction of low-level visual descriptions are included to obtain complete descriptions.