A semi-automatic knowledge acquisition system for semantic web application
Anlamsal ağ uygulamarı için yarı-otomatik bilgi edinme sistemi
  1. Tez No: 179536
  2. Yazar: FUAT ÖNDER ULUÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERGİS E. ÇAĞILTAY, YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnternet ile ulaşılabilen bilgi ve doküman miktarının sınır tanımaz şekilde büyümesi, belirli bir doküman veya bilgiye ulaşabilmeyi gittikçe zorlaştırmaktadır ve yakın gelecekte neredeyse imkansız hale getirecektir. Mevcut standart araçlar karşılaşılan ve pratik olarak sonsuz sayılabilecek listedeki bilgi ve dokümanları tasnif edebilecek yetenekte değildirler. Bu nedenle, gerekli bilgi ve dokümanlara ulaşabilmeyi kolaylaştıracak mevcut çözüm olarak Anlamsal Ağ kavramı ön plana çıkmaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak, otomatik veya yarı otomatik bilgi edinme yöntemleri geliştirilmektedir.Bu tez çalışması kapsamında, Anlamsal Ağ için yarı otomatik bir bilgi edinme sistemi geliştirilmiş ve benzer bir sistem oluştururken karşılaşılan sorunların belirlenmesi ve bu sorunlar için muhtemel çözüm önerilerinin oluşturulması amaçlanmıştır. Geliştirilen bilgi edinme sisteminin alanı belirli bir kapsam ile sınırlı değildir; kullanıcı, sistemi istenen konuda bilgi edinebilmek için yönlendirebilecektir. Sistem, üniversitelerin web siteleri üzerinde test edilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the information and documents accessible through the Internet grows without any boundaries, accessing to specific information and documents becomes more and more difficult and in near future it will almost be impossible. The standard means available, will not be capable to sort the needed information or document among the lists provided which may practicaly be classified as endless. Therefore, to facilitate the access to the required documents or information the Semantic Web concept appears to be an available solution. As a natural consequence of this fact, automatic or semi-automatic knowledge acquisition methods have to be developed.In this thesis, a semi-automatic knowledge acquisition system for the Semantic Web is developed and determining the problems encountered in the creation of such a system and suggesting possible solutions to these problems is aimed. The domain of the developed knowledge acquisition system is not limited to a specific area; the user can guide the system to acquire the knowledge of a required topic. The system is tested on university web sites and the results are evaluted.