Massive higher derivative gravity theories
Kütleli yüksek türevli kütle çekim kuramları
  1. Tez No: 305092
  2. Yazar: İBRAHİM GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, kütleli yüksek türevli kütleçekim kuramları ayrıntılı olarak analiz edildi. Kovariant olarak korunan iki kaynak arasında gerçekleşen graviton değiş-tokuşu aracılığıyla tek parçacıklı saçılma genliği, D boyutlu (Anti)-de Sitter ve düz uzay-zamanlarda, Pauli-Fierz kütle terimi eklenmiş en genel ikinci dereceden eğrilikli kütleçekim kuramı için hesaplanmıştır. Bu genlik ifadesi kullanılarak, Newton potansiyel enerjisi birçok durum için hesaplanmıştır. Ayrıca, bu genlik ve yürütücü yapısından üç boyutlu üniter bir kuram bulunmuştur. Tezin ikinci bölümünde, bulunan bu üç boyutlu kuram, kanonik açıdan, ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Genel yüksek mertebeli eylem, hem düz hem de de Sitter uzay-zamanı için ayar dönüşümleri altında değişmez fonksiyonlar cinsinden yazılmıştır. Bu analiz, kurama durgun kaynaklar, spinli kütleler ve kütleçekimsel Chern-Simons terimleri eklenerek düz uzay-zaman durumunda genişletildi. Bütün durumlar için mikroskobik spektrum ve kütleler bulundu. Tartışmanın eğri uzay-zaman kısmında kütleler göreli ve göreliolmayan limitler için bulundu. Ek bölümünde, tezin içinde sıkça kullanılan bazı yararlı hesaplar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis massive higher derivative gravity theories are analyzed in some detail. One-particle scattering amplitude between two covariantly conserved sources mediated by a graviton exchange is found at tree-level in D dimensional (Anti)-de Sitter and flat spacetimes for the most general quadratic curvature theory augmented with the Pauli-Fierz mass term. From the amplitude expression, the Newtonian potential energies are calculated for various cases. Also, from this amplitude and the propagator structure, a three dimensional unitary theory is identified. In the second part of the thesis, the found three dimensional unitary theory is studied in more detail from a canonical point of view. The general higher order action is written in terms of gauge-invariant functions both in flat and de Sitter backgrounds. The analysis is extended by adding static sources, spinning masses and the gravitational Chern-Simons term separately to the theory in the case of flat spacetime. For all cases the microscopic spectrum and the masses are found. In the discussion of curved spacetime, the masses are found in the relativistic and non-relativistic limits. In the Appendix, some useful calculations that are frequently used in the bulk of the thesis are given.