2+1 dimensional gravity theories
2+1 boyutlu yer çekimi teorileri
- Tez No: 270056
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
(2+1) boyutta topolojik kütleli gravitasyon (TMG) ve yeni kütleli gravitasyon (NMG) teorileri incelenmiştir. Bu teorilerin alan denklemleri metrik tensörü bileşenlerinin yüksek mertebeden türevlerini içermekte olup bu nedenle üniterlikleri gösterilebilmekte ve renormalize edilebilmektedirler. TMG alan denklemleri varyasyon yöntemleriyle çıkarılmıştır. Genel bir ışıksal referans çerçevesi verilmiş ve TMG alan denklemleri ışıksal çerçevede yazılmıştır. TMG teorisinin pp-dalga çözümleri verilmiştir. NMG alan denklemleri de ışıksal çerçevede çıkarılmıştır. pp-dalga çözümleri ve yakınlarda bulunmuş bükülmüş AdS çözümleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
(2+1) dimensional Topologically Massive Gravity (TMG) and New Massive Gravity (NMG) theories are studied. These theories have higher order derivatives of metrictensor in their field equations which make them both renormalizable and unitary. Field equations of TMG are derived using variational methods. A null frame is introducedin general and TMG field equations are written in the null frame. pp-wave solutions of TMG are given. NMG field equations in the null frame are also derived. The pp-wave and recently found bending AdS wave solutions of NMG are given.