Spinodal instabilities in symmetric nuclear matter within a density-dependent relativistic mean-field approach
Yoğunluğa bağlı relativistik ortalama alan yaklaşımında simetrik nükleer maddenin spinodal kararsızlıkları
- Tez No: 305098
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ, PROF. DR. ŞAKİR AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sonsuz simetrik nükleer maddedeki spinodal kararsızlıklar, yoğunluğa bağlı relativistikstokastik ortalama alan modeli kullanılarak yarı-klasik yaklaşımda çalışıldı.Lagrange yoğunluğu için iki parametri seti olarak DDME1 ve TW setlerikullanıldı. Yoğunluk dalgalanmalarının ilk anlarındaki büyüme QHD'yıesas alan relativistik Vlasov denklemi kullanılarak incelendi ve yoğunluk korelasyonfonksiyonlarının ilk anlarında oluşan yoğunlaşmaların boyutları tartışıldı.Sistemin en kararsız davranışının düşük sıcaklıklarda ve doygunluk değerininaltındada ?b = ?0/4 yoğunluğu etrafında olması beklenir. Bu nedenle, sonuçlarT=1 MeV ve T=5 MeV sıcaklıklarında ve sistemin kararsız olduğu iki farklıbaşlangıç baryon yoğunlukları olan ?b = 0.2?0 ve ?b = 0.4?0 için incelendi.Yoğunluğa bağlı olarakçalışılan modelde elde edilen sonuçlar, relativistik linearolmayan ve Skyrme-tipi relativisitik olmayan modeller kullanılarak yapılançalışmalarda elde edilen hesaplarla karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçların birbirleriyleuyumlu oldukları gözlendi. Bulunan benzer sonuçlar, niceliklerin fiziğininmodelden bağımsız olduğunu gösterdi. En kararsız modların yarı-dalgaboylarınınyarısı ve korelasyon fonksiyonlarının maximum genişliğinin yarısına karşı gelenmesafelerin, yoğunlaşmaların boyutları olarak elde edildi. Ayrıca, spinodalayrışmanın ilk evresindeki yoğunlaşan damlacıkların ortalama hızları, akımyoğunluğu korelasyon fonksiyonları kullanılarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
The nuclear matter liquid-gas phase transition is expected to be a signal of nuclearspinodal instabilities as a result of density fluctuations. Nuclear spinodalinstabilities in symmetric nuclear matter are studied within a stochastic relativisticdensity-dependent model in semi-classical approximation. We use twoparameterization for the Lagrange density, DDME1 and TW sets. The earlygrowth of density fluctuations is investigated by employing relativistic Vlasovequation based on QHD and discussed the cluster size of the condensationsfrom the early growth of density correlation functions. Expectations are thathot nuclear matter behaves unstable around ?b ? ?0/4 (below the saturationdensity) and at low temperatures. We therefore present our results at low temperatureT=1 MeV and at higher temperature T=5 MeV, and also at a lowerinitial baryon density ?b = 0.2 ?0 and a higher value ?b = 0.4 ?0 where unstablebehavior is within them.Calculations in density-dependent model are compared with the other calculationsobtained in a relativistic non-linear model and in a Skyrme type nonivrelativistic model. Our results are consistent with them. Qualitatively similarresults show that the physics of the quantities are model-independent. The sizeof clusterization is estimated in two ways, by using half-wavelength of the mostunstable mode and from the width of correlation function at half maximum. Furthermore,the average speed of condensing fragments during the initial phase ofspinodal decomposition are determined by using the current density correlationfunctions.