Exploration of instructional design process and experience of novice instructional designers through the framework of activity theory: A case study in an instructional design course
Başlangıç seviyesindeki öğretim tasarımcılarının öğretim tasarımı süreci ve deneyimlerinin etkinlik kuramı çerçevesinde incelenmesi: bir öğretim tasarımı dersinin durum çalışması
  1. Tez No: 305100
  2. Yazar: TÜRKAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bağlamsal faktörler öğretim tasarımı sürecindeki öğrenim kazanımları üzerinde önemli bir role sahiptir. Bu tez çalışmasında, başlangıç düzeyindeki öğretim tasarımcılarının bir öğretim tasarımı uygulamasındaki süreçleri ve deneyimlerini etkileyen bağlamsal unsurları ortaya koymak amacıyla bir öğretimsel çoklu-ortam tasarım geliştirme dersi incelenmiştir. Çalışmanın katılımcılarını Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde derse kayıtlı olan 47 üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Ayrıca, dersi önceki yıllarda almış 26 öğrenci, elde edilen sonuçların desteklenmesi amacıyla çalışmaya veri sağlamıştır. Derste, öğretimsel çoklu-ortam ürünleri geliştirilirken analiz, tasarım, geliştirme, uygulama ve değerlendirmeyi (ADDIE yapısı) kapsayan bir öğretim tasarımı çerçevesi izlenmiştir. Dersin proje danışmanlarından biri olan araştırmacının rolü hedef kitle öğrenci ve öğretmenleri, takım arkadaşları, mezun öğrenciler ve konu uzmanları ile etkili bir işbirliği içinde olmalarını sağlamak amacıyla düzenli bir şekilde proje ekiplerini yönlendirmek olmuştur. Araştırmacı ve diğer proje danışmanları ek olarak proje gruplarına projeleri için gereken yöntemsel ve teknik araçları sağlamışlardır. Araştırmacı bu şekilde ortamın doğal bir parçası olmuştur. Veri toplamada nitel bir yaklaşım kullanılmış ve bağlamsal unsurları ortaya koymada, bu unsurlar arasındaki karşılıklı bağları bulmada ve sonuçların sunumunda Etkinlik Kuramı'ndan (Engeström, 1999) yararlanılmıştır. Sonuçlar başlangıç düzeyindeki öğretim tasarımcılarının beklenti ve motivasyonlarının, takım çalışması becerilerinin, proje danışmanının ve hedef kitlenin rolünün öğretim tasarım sürecini anlamada ve öğretim tasarımında yürütülen süreçlerin kalitesi üzerinde etkileri olduğunu göstermektedir. Sonuçların başlangıç düzeyindeki öğretim tasarımcılarının uygulama becerilerini güçlendirmek için öğretim tasarımı derslerinin iyileştirilmesinde yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Contextual issues have considerable role on learning outcomes of instructional design process. In this dissertation study, an instructional multimedia design and development course was explored to understand how contextual issues influence the experience and processes of Novice Instructional Designers? (NIDs) activities in an instructional design project. The main participants of the study were 47 junior Computer Education and Instructional Technology students who were enrolled in the course. Besides, 26 students who took the course in previous years also participated in the study to verify the results. In the course, the students followed an instructional design process, including analysis, design, development, implementation and evaluation (ADDIE framework) phases while developing instructional multimedia products. The researcher, as one of the facilitators of the course, aimed to guide the project teams iteratively to make them effectively collaborate with the community consisting of target group students, teachers, group members, graduate students and subject matter experts. Moreover, the researcher and other facilitators provided methodological and technical tools that novice instructional designers needed for their projects. Thus, the researcher was a part of the natural context. A qualitative approach was used to collect the data and Activity Theory (Engeström, 1999) was utilized to analyze contextual issues, find out interrelationship between contextual issues and present the results. Results showed that especially expectation and motivations of NIDs, team working skills, role of facilitator and role of target group was important to understand the instructional design experience and quality of processes which was conducted in instructional design. The results will be useful in improvement of instructional design course settings to strength practical skills of novice instructional designers.