Production of Z+jet and HF jet energy scale calibration at 7 TeV in the CMS experiment at LHC
LHD CMS deneyinde 7 TeV?de Z+jet olay analizi ve HF jet enerji skala kalibrasyonu
- Tez No: 305113
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET T. ZEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
CMS Detektöründe 0 < |?| < 5 pseudorapidite aralığında, Z bozonu + jet olay numuneleri kullanılarak ileri jet kalibrasyonu gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar ?s = 7 TeV kütle merkezi enerjisindeki ~1 fb ?1 lık proton proton çarpışma verilerinden elde edilmiştir. Z ayar bozonları zıt yüklü lepton çiftlerinden (?+??, e+e?) geri oluşturulmuştur ve kalibrasyon katsayıları Z bozonu ile beraberindeki jetin dik momentum dengesi kullanılarak elde edilmiştir. Bu katsayılar W-kütle sınırlaması kullanılarak WW Monte Karlo numunesi ?üzerinde sınanmıştır. W kütle değerinin % 20 oranında geliştiği ve çözünürlük kaybı olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Forward Jet Calibration for CMS detector is presented using Z boson + jet event samples in the pseudorapidity region of 0 < |?| < 5. The results are based on proton-proton collision data at center of mass energy of ?s = 7 TeV corresponding to ~1 fb?1 of data. Z bosons are reconstructed from opposite sign lepton pairs (?+??, e+e?) and the transverse momentum balance of the Z boson and the associated jet is used to derive the calibration coefficients. The coefficients are tested on jets from a WW Monte Carlo sample using the W-mass constraint. The W mass peak position is observed to be improved by 20 % without loss of resolution.