Pressure leaching of Sivrihisar-Yunusemre nickel laterites
Yunusemre-Sivrihisar lateritik nikel cevherinin basınç altında liçi
  1. Tez No: 305128
  2. Yazar: BERK SEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ALİ TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasının amacı nikel ve kobalt içeren limonitik tipteki Sivrihisar lateritik cevherinin basınç altında liç edilerek en ekonomik çalışma parametrelerinin belirlenmesidir. Metalle yüklü çözeltiden belirlenen optimum şartlarda satılabilir kalitede hidroksit karışımı üretimi ayrıca araştırılmıştır.Lateritin iç yapısında bulunan nikel ve kobaltın yüksek miktarlarda kazanılabilmesi için -850 µ tane boyutu ve %40 katı oranı sabit parametreleri altında liç süresi, liç sıcaklığı ve eklenen sülfürik asit/cevher oranı üzerine araştırmalar yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Sivrihisar limonitinin kolayca liç edilebildiği görülmüştür. Belirlenen optimum şartlar olan 235oC sıcaklık, 0,23 asit/cevher oranı ve 60 dk liç süresinde nikelin %95,4'ü ve kobaltın %91,5'i cevherden kazanılmıştır. Bu koşullar altında elde edilen metalle yüklü çözelti, iki aşamalı demir arıtma işlemine tabi tutulmuştur. Bu süreçte Al ve Cr'un neredeyse tümü metalle yüklü çözeltiden uzaklaştırılmıştır. Nikel ve kobalt, elde edilen çözeltiden iki aşamalı nikel-kobalt hidroksit çökeleği çöktürme işlemiyle alınmıştır. İçerisinde %3,69 Mn safsızlığı bulunan ve %33,41 Ni, %2,93 Co içeren MHP 1 çökeleği pH=7, 50oC ve 60 dk altında üretilebilmiştir. İki aşamalı demir arıtma işlemleri sırasında yüksek nikel ve kobalt kaybı oluşması nedeniyle metalle yüklü çözeltiden tamamen uzaklaştıralamayan Fe de, MHP 1 üründe %2,83 oranında safsızlık yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study was to extract nickel and cobalt from Sivrihisar limonitic nickel laterite ore by high pressure acid leaching (HPAL) method under most economical operating parameters. Optimizing the conditions to yield a saleable quality mixed hydroxide product from the pregnant leach solution (PLS) was also investigated.To extract high amounts of nickel and cobalt from the laterite matrix; leaching duration, leaching temperature and sulfuric acid/ore ratio were studied at fixed conditions of -850 µ limonitic ore particle size and 40% solids concentration. The Sivrihisar limonitic nickel laterite ore was found to be readily leachable. It was found that 95.4% of Ni and 91.5% of Co were extracted at the optimized conditions of 235oC, 0.23 acid/ore ratio in 60 minutes. The real pregnant leach solution produced at the optimized conditions of HPAL was purified in two iron removal stages under the determined optimum conditions. Nearly all of the Al and Cr were removed from the PLS in the two stages of iron removal. Then, nickel and cobalt were taken out from the PLS in the form of mixed hydroxide precipitates (MHP) in two stages. A MHP 1 product containing 33.41 wt.% Ni, 2.93 wt.% Co was obtained with a Mn contamination of 3.69 wt.% at the optimized conditions of pH=7, 50oC and 60 minutes. The MHP 1 product was also contaminated with Fe (2.83 wt.%) since it could not be completely removed from the PLS without the critical losses of nickel and cobalt during the two iron removal stages.