Visual quality assessment for stereoscopic video sequences
Üç boyutlu resim dizileri için görsel nitelik değerlendirmesi
  1. Tez No: 305153
  2. Yazar: SELİM SEFA SARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalısmanın amacı farklı derinlik seviyelerinin 3B kalitesi üzerindekinihai etkisini anlamak ve stereoskopik resim dizileri için nesnel bir nitelikdeğerlendirmesi gelistirmektir. Önerilen yöntem, video kodlamaasamasında kullanılarak toplam 3B video kalitesini yükseltmek içintasarlanmıstır. Bu çalısmada nesnel ve öznel değerlendirmeler birlikteyapılmıstır. Farklı görüntü isleme düzenlerine sahip test dizilerikullanılmıstır. Sonuçlardan bütün kalitenin ön plana göre farklılığın dahaaz olduğu arka plan ile kuvvetli bağlasım gösterdiği ortaya çıkmıstır. Bubağlasım göstermektedir ki arka plan kodlama hatalarına karsı dahaduyarlıdır. Ayrıca sonuçlardan içerik türünün de görsel kaliteyi etkileyenönemli bir etken olduğu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the effect of different depth levelson the overall 3D quality and develop an objective video quality metricfor stereoscopic video sequences. Proposed method is designed to beused in video coding stages to improve overall 3D video quality. Thisstudy includes both objective and subjective evaluation. Testsequences with different coding schemes are used. Computersimulation results show that overall quality has a strong correlation withthe quality of the background, where disparity is smaller relative to theforeground. This correlation indicates that background layer is moreprone to coding errors. The results also showed that content type is animportant factor in determining the visual quality.