Türkiye'de faaliyet gösteren KOBİ'lerde endüstri ürünleri tasarımı disiplininin kullanımı
Use of industrial product design in SMEs operating in Turkey
- Tez No: 305192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H.TENGÜZ ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İşletme, Fine Arts, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmada Türkiye'deki mevcut endüstriyel faaliyetler içerisinde KOBİ'lerin tasarım ile etkileşimleriyle ilgili durum analizi yapılmıştır. Endüstriyel ürünlerle ilgili ticari ilişkiler içerisindeki farklı paydaşlar olan tasarımcılarla işletmecilerin sahip oldukları bilgi, birikim ve donanımlarının tek potada eritilerek güçlerinin birleştirilmesi, karşılıklı fayda sağlanarak her iki taraf için de artı değer oluşturulması gerektiği düşünülmektedir. Tasarımın rekabet faktörü olarak etkin rol üstlendiği, bu nedenle KOBİ'lerin iç ve dış kaynakları içeren iş ağı içerisinde vazgeçilmez birim olarak yer alması gerektiği ortaya çıkmaktadır. KOBİ-tasarımcı iletişiminin etkin bir biçimde kullanılabilmesi için her iki paydaşın kendi öz niteliklerini iyileştirmeleri ile birlikte makro düzeyde bir iletişim ağı kurulması gereklidir. Bu iletişim ağını oluşturmak için; mesleki örgütler, kümelenme yapılanmaları, üniversite-sanayi işbirliği projeleri, araştırma merkezlerinin katkıları, devlet politikalarında tasarımın yer edinmesi gibi geniş çevrede etki yaratabilecek potansiyeldeki organizasyonların katkısı ön plandadır.
Özet (Çeviri)
In this study a situation analysis has been conducted on SMEs? interaction with design within the current industrial activities in Turkey. It is essential to combine the powers of designers and manufacturers by putting their intelligence, experience and outfits in one basket and to create an added value for these two parts by providing mutual advantages for both parties. It is considered that design takes an efficient role as a competition factor, and consequently should take a place as an indispensable unit within the business network of SMEs that include both internal and external sources. In order for SME-designer communication to be used in an efficient way, a macro level of communication network should be conducted beyond each stakeholder to improve its own core qualities. To create that communication network, the contribution of organizations such as trade bodies, clusters, university-industry cooperation projects, contribution of research centers, and placement of design in government politics that may have an impact within a wider environment should stand in the forefront.