Mimarlıkta eski ve yeni kavramı: Farklı zamanları yansıtan dokuların aynı yapıda biraraya gelme nedenlerinin irdelenmesi
Concept of old and new in architecture: Research of the reasons of assembling the textures that represent different time intervals at the same structure
- Tez No: 305203
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL KURUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dokunun zamanla olan ilişkisi tezin omurgasını oluşturmaktadır. Zaman algısınıcanlı tutan bilincimiz, nesneler arasında karşılaştırmalar yaparak 'eski' ve 'yeni'sözcüklerini dile getirir. Eski ve yeniyi dokular üzerinden algılarız. Çünkü zamanınizleri dokulara yansır.Zamanın dokuyu değiştiren bir boyut olması, dokuyu etkileyen bir başka boyutudaha açığa çıkarmıştır: 'ışık'. Dokunun derinliklerine inildikçe ışığın renk ve yüzeyile; zamanın ise malzeme ile olan şaşırtıcı ilişkisi ortaya çıkmıştır.Doku kavramının tanımlanmasını gerektiren bu çalışmada doğadaki dokudanbaşlanarak yapı dokusuna doğru yol alınmıştır. Dokunun parçalarına indirgenecekşekilde yapılan bu tanım, yüzey, renk ve malzemenin dokuya anlam katan bileşenlerolduğu sonucuyla pekişmiştir.Yapı dokusu ile zaman arasındaki bağın düğüm noktasını oluşturan malzeme ve dokuile ışık arasındaki ince çizgiyi yansıtan yüzey ve renk, tasarım yolunda çok önemlibir rol oynamaktadır. Bu bileşenlerin nitelikleri, eski bir yapıya eklenen yenidokunun hangi kriterler göz önünde bulundurularak seçilmiş olduğunun cevabınıverebilmektedir. Farklı zamanları yansıtan dokuları aynı yapıda buluşturan çeşitliprojeler incelendiğinde estetiğin, işlevin, sağlamlığın ve zamana uyum sağlamanın,bir araya gelmedeki temel amaçları oluşturduğu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between the texture and time comprises the backbone of this thesis.Our consciousness that keeps the perception of time alive, verbalizes the terms of`old? and `new? by making comparisons between the objects. The perception of theold and new occurs through the textures. Because the impression of time reflectsonto textures.As a matter fact that time is a dimension that changes the texture, it also exposes another dimension which also affects the texture: `light?. Once we focus inside thetexture, the dazzling relationship between time and material and light amongst colorand surface comes out.In this study, to satisfy the need of identifying the concept of texture, there is a cruisestarting from the texture in nature to the texture on building structure. Thisdescription which is focused on the components of texture, concludes that surface,colour and materials are the essential components that make sense to texture.The material which is the vital point for the connection between structural textureand time and the surface and colour that reflect the smooth line via the light andtexture play a critical role at the path of design. The qualifications of thesecomponents can reply the question: 'What is the criteria of choosing the new texturethat will be added on the old structure?' During the observation of various projectswhich consist of textures that represents different time intervals at the same structure,it is observed that aesthetic, function, stability and accommodating to time create thebasic intentions of assembling.