İdeal toplum düzeni arayışında kurgulanan kentsel planlamalar, ütopyalar ve yavaş şehir akımı
Design urban planning, utopias and cittaslow movement in the search for the ideal social order
  1. Tez No: 305204
  2. Yazar: ÖZDEN ÖZGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ MUSLUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Mimarlık, Philosophy, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Sanayileşme ve teknolojinin gelişimiyle kontrolsüz büyüyen dünyada, toplumsal düzenin hakim olduğu, doğayla uyumlu, insanların daha mutlu yaşayabilecekleri ideal kent kurguları yapılmaya başlanmış, yeni akımlar, yeni kentsel tasarımlar oluşturulmuştur. İdeal kent oluşturma arzusu yeni oluşmuş bir çaba değildir, antik çağdan beri devam eden bir arayıştır. M.Ö. 300'lü yıllarda edebi bir tür olarak karşımıza çıkan ütopyalarla hayali kentler yaratılmaya başlanmış ve anti-ütopyalarla kentlerdeki varolan düzenin devam etmesi durumda, dünyayı bekleyen gelecek senaryoları anlatılmıştır. Günümüzde dünyanın kötü senaryosuna karşı oluşturulan yavaş şehir akımı da, bir kentin ideal kent olabilmesi için, o kentte yapılabilecek şehirsel kurguları irdelemektedir. Tezde; amacına ulaşabilecek bir ideal kent tasarımda kentsel planlama, ulaşım, gıda gibi çağın sorunları irdelenmiş, bu sorunları azaltan kentsel çözümler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The world has grown uncontrolled because of development of industrialization and technology; became a reason for started to design an ideal city where the people can live happier, dominated social order, is in harmony with nature and and it has created a new urban designs, new trends. The desire to create an ideal city is not a recent effort, is a search that continued since antique age. Imaginary cities began to be created with utopias get into a kind of literary around 300 years before Christ, and future scenarios of the world how will be described us with anti-utopia if the world keeps going with the existing order. Cittaslow movement that created in our day against the world's worst scenario researches extensively to urban design for a city that can be an ideal city. In thesis, contemporary issues like urban planning, transportation, food, etc. was examined in ideal city?s designs for the city can reach the its purpose and urban solutions that created for this purpose were investigated.