Kent kimliği ve değişim sürecinin Kayseri kenti örneğinde irdelenmesi
Urban identity and analysis of changing process of examination of Kayseri
  1. Tez No: 305205
  2. Yazar: NİSA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE ULUSAY ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Doğada var olan her nesnenin ve her oluşumun bir kimliği olduğu gibi her kentin de bir kimliği vardır, olmalıdır. Kentin kimliğinin belirleyici olabilmesi için farklı faktörlere ihtiyacı vardır, bu faktörler sayesinde kent kimliği her kentte farklı algılanır. Fakat kentler sürekli bir değişim sürecindedirler, bu süreç kimi zaman dilimlerinde kent kimliğinin gelişmesine çoğu zaman ise ne yazık ki kenti diğerlerinden ayıran ve kente özgülük kazandıran kimliğinin yok olup kentin kimliksizleşmesine sebep olmaktadır. Kentlerin kimliklerini bu süreçte etkileyen faktörler yine her kent için farklılık göstermektedir.Bu çalışmada Anadolu'nun en önemli kentlerinden biri olan, ipek yollarının düğüm noktasında bulunan çeşitli kültür ve medeniyetlerin odak noktası olmuş ve onlara beşiklik yapmış Kayseri kentinin kimlik faktörleri ve bu faktörlerin nitelik ve nicelik değiştirmesine ve hatta bir kısmının yok olmasına sebep olan faktörlerin, zaman içerisinde değişmesiyle değişen Kayseri kent kimliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Just as every object and every formation that exists in the nature has an identity, every city has, and must have, an identity. A variety of factors are needed for the identity of a city to be determining, and it is owing to these factors that the urban identity is perceived differently in every city. However, cities are in a constant process of change; and this process sometimes contributes to development of the urban identity in some periods, but unfortunately, more often than not leads to disappearance of the identity, which distinguishes the city from others and brings freedom to the city. Factors affecting identities of cities within this process also differ from city to city.In this study, the identity factors of the city of Kayseri, the city that is one of the most important cities in Anatolia located at the intersection of silk roads and has been the focal point of and cradle to a number of cultures and civilizations throughout its history, as well as the city?s urban identity that has changed as the factors, which caused these factors to change quality and quantity and even some of them to disappear, have changed in the course of time are examined.