Güneş gözelerinde gölgelenme etkisi
Partial shading on solar cells
  1. Tez No: 305218
  2. Yazar: GENCER SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜŞTÜ EKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Fotovoltaik (PV) sistemlerde güneş gözelerinin kısmi gölgelenmesi ile verim önemli ölçüde etkilenir. Gölgelenme oranı ile güç üretimi arasında doğrusal olmayan karmaşık bir ilişki söz konusudur. Gölgelenen gözeler ile gölgelenmeyen gözeler arasındaki akım ve gerilim değerlerinde bir uyumsuzluk meydana gelir ve gölgeli gözeler gölgesiz gözelere yük gibi davranır. Bu durumda gölgeli göze üzerinde sıcak nokta etkisi adı verilen sıcaklık artışı meydana gelerek gözenin zarar görmesi ihtimali ortaya çıkar. Gölgelenme etkisi nedeniyle gözelerin zarar görmesini engellemek için birçok ticari fotovoltaik modülün içerisinde gözelere paralel olarak bağlanmış baypas diyotlar bulunur.Bu çalışmada, ticari bir ürün olan 72 adet seri bağlı güneş gözesinden oluşan 95Wp gücünde çok kristalli silisyum bir fotovoltaik modülün baypas diyot kullanıldığı ve kullanılmadığı durumda gölgelenme etkisi altındaki güç değişimi akım gerilim eğrilerinden yola çıkılarak incelenmiştir. Verim, dolum çarpanı, güç farkı gibi bazı modül parametreleri her iki durum için de hesaplanmıştır. Modül üzerinde %2,7'lik bir gölgelenme ile baypas diyot yokken %77,88 olarak hesaplanan güç kaybının baypas diyot kullanıldığında %45,35 değerine kadar değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The quality of power supply from photovoltaic modules/systems is very sensitive to shading effects of single or multiple cells. Partial shading of photovoltaic modules/systems has a disproportionate impact on its power production. The electricity yield of a partially shaded photovoltaic system is much lower than expected from the mean plane of array irradiation. When a photovoltaic module is partially shaded some of its cells can work in reverse bias. If the reverse bias exceeds the breakdown voltage of the shaded solar cell, the cell will be full damaged. Most commercial PV modules incorporate some bypass diodes in order to reduce this effect.The purpose of this work is the study of a commercially available multi-crystalline silicon photovoltaic module?s power decrease under varying shading with and without bypass diode. Some module parameters; efficiency, fill factor and power difference are analysed using the current voltage curves for both conditions. It is shown that the power loss decreased from 77.88% to 45.35% with the usage of bypass diode under 2.7% shading of the module.