Hava emişli hassas ekim makineleriyle ekilen ilaçla kaplı tohumlardan havaya karışan ilaç miktarının saptanması
Determining the amount of pesticide which penetrates into air from pesticide covered which are planted with air inlet sensitive sowing machine
  1. Tez No: 305264
  2. Yazar: ÜMİT ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu araştırmada, ilaçla kaplanmış ayçiçeği tohumlarının hava emişli hassas ekim makineleriyle ekilirken tohum yüzeylerinden dökülen ilaçların emilen hava ile birlikte çevreye ne kadar atıldığını hesaplamaktır.Çevreye atılan ilaç miktarının hesaplanmak için, hava emişli hassas ekim makinelerine özel filtreler takılarak, çalışma esnasında sistemden çevreye ne kadar ilaç miktarı atıldığı hesaplanmıştır. Atılan ilacın çevre ve insan sağlığı üzerinde ki olumsuz etkileri araştırılmış ve çevre sağlığı açısından önemi saplanmıştır.Yapılan test sonuçlarına istinaden ekim makinelerinden çevreye atılan ilaç miktarı saplanarak, ilacın çevre üzerinde ki etkileri önemli olduğu görülmüştür ve bunu azaltmak için alınması gereken önlemler ve çalışmaların önü açılmıştır
Özet (Çeviri)
In this research, during the sowing of the pesticide covered sunflower seeds by air sucker sensitive sowing machines, falling pesticides from the surfaces of seeds by the sucked air to the environment is being counted.During the work, the calculation of the thrown amount of the pesticide from the system to the environment has been done by attaching special filters to the susceptive air sucker sowing machines. The negative effects of the thrown pesticides on the environment and human health have been searched and the significance on the health of the environment has been determined.According to the tests, the effects of the thrown amounts of the pesticide from the sowing machines to the environment have been determined and been noted as important on high level so the necessary measures and workings have opened a way to reduce these effects.