Grenache, Syrah, Mourvedre üzüm çeşitlerinde salkım seyreltme, yaprak, uç ve tepe almanın verim ve kalite üzerine etkileri
Cluster thinning, leaf removal, tipping and topping effect on yield and quality in Grenache, Syrah and Mourvedre grape varieties
  1. Tez No: 305270
  2. Yazar: GÜLÇİN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Mourvedre, Grenache ve Syrah şaraplık üzüm çeşitleri kullanılarak üreticiye ait bir bağda 2006-2007 vegetasyon periyodunda yürütülmüştür. Çalışma, 4 tekerrürlü tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Yapılan uygulamalar; 1) B0: Kontrol, 2) B1: Tane tutumunda ilk salkımın altında kalan tüm yaprakların alınması +. Ben düşme döneminde salkımların %25' inin seyreltilmesi, 3) B2: Tane tutumunda ilk salkımın altında kalan tüm yaprakların alınması + Tane tutumunda uç alma+ Ben düşme döneminde salkımların %25' inin seyreltilmesi, 4) B3: Tane tutumunda ilk salkımın altında kalan tüm yaprakların alınması + Tane tutumunda uç alma + Ben düşme döneminde son salkımın üzerindeki ilk yaprağın alınması + Ben düşme döneminde salkımların %25' inin seyreltilmesi, 5) B4: Tane tutumunda ilk salkımın altında kalan tüm yaprakların alınması + Tane tutumunda uç alma + Ben düşme döneminde son salkımın üzerindeki ilk yaprağın alınması + Ben düşme döneminde Tepe alma + Ben düşme döneminde salkımların %25' inin seyreltilmesi şeklindedir. Hasat sonrası yapılan analizler sonucunda, B3 uygulamasının verim, salkım ağırlığı, salkım eni - boyu, tane eni - boyu ve 100 tane ağırlığı değerlerinde azaltıcı, Tartarik asitte yükseltici etki yaptığı bulunmuştur. B1 uygulaması şıra miktarını düşürmüş, B0 (kontrol) uygulaması SÇKM oranını artırmıştır. Uygulamalar pH değerlerine önemli bir etkide bulunmamıştır. Bu çalışmanın sonucunda modern bağcılıkta kaliteli şaraplık üzüm üretimi için yazlık budama uygulamalarının önemli bir araç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, by using Mourvedre, Grenache and Syrah grape varieties, was conducted in a vineyard that belonged to the producer in 2006-2007 vegetation period. The trial was established according to the 4 replicates randomized block desing. The applications are; 1) B0: Control, 2) B1: Removal of all the old leaves under the first bunch in berry set + Thinning of %25 of bunches in veraison. 3) B2: Removal of all the old leaves under the first bunch in berry set + Tipping in berry set + Thinning of %25 of bunches in veraison. 4) B3: Removal of all the old leaves under the first bunch in berry set + Tipping in berry set + Removal of the last leaf on the last bunch in veraison + Thinning of %25 of bunches in veraison. 5) B4: Removal of all the old leaves under the first bunch in berry set+ Tipping in berry set + Removal of the last leaf on the last bunch in veraison + topping in veraison + Thinning of %25 of bunches in veraison. As a result of the analysis after the harvest, B3 application has a decreasing effect on yield, bunch weight, bunch width - length and 100 berry weight values, and effect on little increasing in Tartaric Acid amount. B1 application reduced the amount of grape juice, B0 (control) application increased the rate of TSS (total soluble solids). Any applications had a significant effect on pH values. As a result of this study, harvesting a high quality grapes for wine production, summer pruning were used and important tool.