Dendrimer teknolojisi kullanılarak pamuklu fonksiyonel kumaşların eldesi
Obtaining functional cotton fabrics by using dendrimer technology
- Tez No: 305279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIZA ATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde tekstil terbiyesinde önem kazanmaya başlamış olan bir kavram nano teknolojidir. Tekstil terbiyesinde nano teknolojik ürünler kullanılarak konvansiyonel yöntemlere kıyasla birçok avantajlar sağlanabilmektedir. Bu anlamda henüz tekstil terbiyesinde kullanımı oldukça yeni olan bir nano teknolojik ürün de çok dallı polimerlerdir. Literatürde boyama öncesi liflere dendrimerler ile ön işlem uygulanmasıyla liflerin boyanabilirlik özelliklerinin geliştirilebileceği, ayrıca su ve yağ iticilik bitim işlemlerinde yıkama ve aşınmaya karşı yüksek dayanıma sahip etkiler elde edilebileceği belirtilmektedir. Ancak sözü edilen bu çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle, bu çalışmada literatürdeki eksikliği gidermek için dendrimer teknolojisi kullanılarak pamuklu kumaşlara su-yağ iticilik, aromaterapi ve antimikrobiyal fonksiyonelliklerinin kazandırılması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, konvansiyonel florokarbon bileşikleri yerine florokarbon/dendrimer karşımı esaslı ürünlerin kullanılması durumunda sinerjetik etki oluşması nedeniyle daha ılıman koşullarda (daha düşük konsanstrasyon, fiksaj sıcaklığı ve süresi) başarılı sonuçların alınmasının mümkün olabileceği görülmüştür. Dendrimerlerin kontrollü salınım mekanizması olma özelliklerinden yararlanılarak, aromaterapi özelliğine sahip pamuklu fonksiyonel kumaş da elde edilebileceği görülmüştür. Bunun ötesinde, dendrimer aplike edilmiş kumaşlarda su iticilik etkisinin yanında antimikrobiyal özellik de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nano-technology is a concept that has begun to gain importance today in the textile finishing. By using nano-technological products for textile finishing it can be provided a lot of advantages compared to conventional methods. In this sense one of the nano-technological products ,the usage of which is quite new in the textile finishing yet, is multi-branched polymer. In the literature it is stated that dyeability properties of fibers can be improved through the implementation of pretreatment with dendrimers to fibers before dyeing; also in water and oil repellent finishings it can be obtained effects owning high resistance to washing and abrasion. However, the studies that have mentioned are limited. For that reason, in this study so as to fill the deficiency in the literature, by using dendrimer technology it is aimed to provide the functions of water-oil repellent, aromatherapy and antimicrobial for cotton fabrics. As a result of studies, in the case of using fluorocarbon / dendrimer mixture-based products rather than conventional fluorocarbon compounds, it was observed that obtaining successful results in more temperate conditions (lower concentration, fixation temperature and time) because of synergistic effect will be possible. It was understood that by making benefit of dendrimers? being controlled oscillation mechanism, functional cotton fabric with aromatherapy feature will be achieved. Furthermore, in dendrimer applicated fabrics besides the effect of water and oil repellency antimicrobial properties were also determined.