Phytoestrogen contents of selected foods
Seçilmiş gıdaların fitoösrojen içerikleri
  1. Tez No: 153472
  2. Yazar: ESRA GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
oz SEÇİLMİŞ GIDALARIN FİTOÖSTROJEN İÇERİKLERİ Gültekin, Esra Yüksek Lisans, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fatih Yıldız Eylül 2004, 46 sayfa Fitoöstrojenler; insan hormonu östradiole yapısal benzerlikleri dolayısıyla östrojenik ve/veya anti-östrojenik etkiler gösteren, bitki kökenli doğal kimyasal bileşiklerdir. Fitoöstrojenlerin; göğüs ve prostat kanseri, kalp-damar hastalıkları, osteoporoz ve menopoz belirtileri dahil pekçok hastalığa karşı koruyucu etkisi bulunduğu düşünülmektedir. Daidzein, biochanin A ve özellikle de biyolojik olarak en aktif fitoöstrojen olduğu belirtilen genistein, günümüz araştırmalarında büyük ilgi çekmektedir. vıBu çalışmada; yirmi farklı gıda maddesi (kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, kırmızı mercimek, soya fasulyesi, meyankökü, civanperçemi, kuru kestane, kuru erik, kuru üzüm, kuş üzümü, çörekotu, kuru kayısı, kuru maydonoz, kuru hurma, kuru incir, adaçayı (Ege Bölgesi), adaçayı (Akdeniz Bölgesi), asma yaprağı, gilaburu) belirlenmiştir. Asit hidrolizi ve ısıtma aşamalarım içeren bir ekstraksiyon prosedürünü takiben; yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ve diyot-array dedektör (DAD) kullanılarak, ters-fazlı Qg kolonda, lineer gradient yöntemle, bu gıdaların daidzein, genistein ve biochanin A içerikleri araştırılmıştır. Soya fasulyesinin yüksek miktarlarda daidzein (91.36 mg/100 g) ve genistein (85.57 mg/100 g) içerdiği saptanmıştır. Nohutta, soya fasulyesindeki genistein miktarından çok daha düşük miktarda genistein (0.89 mg/100 g) ve ayrıca soya fasulyesinde tespit edilmeyen biochanin A (0.95 mg/100 g) saptanmıştır. Diğer onsekiz gıdada ise, daidzein, genistein ve biochanin A bileşiMerinin hiçbiri tespit edilmemiştir. Anahtar Kelimeler : Fitoöstrojen; daidzein; genistein; biochanin A; HPLC-DAD vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PHYTOESTROGEN CONTENTS OF SELECTED FOODS Gültekin, Esra M. Sc, Department of Food Engineering Supervisor : Prof. Dr. Fatih Yıldız September 2004, 46 pages Phytoestrogens are naturally occurring chemicals of plant origin that have the ability to cause estrogenic and/or anti-estrogenic effects due to their structural similarities to the human hormone oestradiol. It has been proposed that phytoestrogens protect against a wide range of ailments, including breast and prostate cancers, cardiovascular disease, osteoporosis, and menopausal symptoms. Daidzein, biochanin A and especially genistein which has been reported to be the most biologically active dietary phytoestrogen attract great deal of interest in today's researches. IVIn this study, twenty different food items, including legumes, fruits, nuts and herbs, (haricot beans, chickpeas, green lentils, red lentils, soybeans, licorice root, yarrow, dried chestnuts, prunes, raisins, currants, black cumin, dried apricots, dried parsley, dried dates, dried figs, sage (from Aegean region), sage (from Mediterranean region), grapevine leaves, gilaburu) were selected. Following an extraction procedure employing acid hydrolysis and heating; they were analysed for their daidzein, genistein and biochanin A contents using a reversed-phase Qg column with linear gradient elution on a high-performance liquid chromatography (HPLC) coupled with diode-array detector (DAD). Soybeans were found to contain high amounts of daidzein (91.36 mg/100 g) and genistein (85.57 mg/100 g). Chickpeas were found to contain much less amount of genistein (0.89 mg/100 g) compared with that of soybeans and also biochanin A (0.95 mg/100 g) which was not detected in soybeans. None of daidzein, genistein and biochanin A was detected in the remaining eighteen food items. Keywords : Phytoestrogen; daidzein; genistein; biochanin A; HPLC-DAD