Östrojenden yoksun ve zengin diyet uygulamasında ovaryumun ince yapısı
The ultrastructure of ovary admihistration with oestrogen rich or free diet
- Tez No: 157318
- Danışmanlar: PROF.DR. CELAL ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
121 VII.ÖZET Uzun yıllardır östroj enlerin follikülogenezis üzerine doğrudan bir etkisi olduğu bilinmektedir. 17p-östradiol (E2) ve analoglan, folliküler hücreler üzerinde proliferatif ve farklılaştıncı etkilere sahiptir. Fitoöstroj enler, 170- östradiole benzeyen ve östroj enik etkiler oluşturan bitkilerdir. Fitoöstroj enlerin hormon bağımlı hastalıklara, çeşitli kanserlere ve menopozun bazı olumsuz sonuçlarına karşı yararlı etkileri çok çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı fitoöstrojenlerin doza ve dozun uygulanma süresine bağlı olarak farelerde vücut ağırlığı, lokomotor aktivite ve ovaryumun ince yapısı üzerine etkilerini incelemektir. Fitoöstroj en diyeti doğum sonrası 21. günden başlayarak 42 gün boyunca 0, 500 ve 1000n;g/g olarak uygulandı. Fitoöstroj en içeriği olarak genistein ve daidzein kullanıldı. Deneklerin organları perfuzyon yöntemiyle tespit edildi. Alışılagelmiş histolojik yöntemlere göre izlenip bloklama yapıldı. Organ ağırlıkları için her hafta düzenli tartım yapıldı. Lokomotor aktivite için denekler gözlendi. îstatiksel sonuçlan elde etmek için SPSS paket programı kullanıldı. Diyet uygulamasından 7 hafta sonra fito 0 grubundaki deneklerin organ ağırlıkları fito 1000 grubuna karşın artmıştı. Lokomotor aktivite fito 1000 grubunda fito 0 grubuna göre daha fazlaydı. lOOOıjg/g fitoöstrojen diyetle beslenen grupta dişi farelerin histolojik incelemelerinde ovaryuma ait anormal folliküller ve anormal zona pellusida yapısı saptandı. 500 ve 1000ııg/g gruplarının her ikisinde de vakuoler dejenerasyonlar gözlendi. lOOOrjg/g grubunda bazı122 preantral folliküllerde oositin bulunmadığı ancak teka interna ve teka eksterna yapılarının kontrol grubundan farklı olmadığı belirlendi. Bu çalışmanın bulguları, dişi farelerde fitoöstroj enden zengin diyetin follikülogenezis üzerine olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
123 VIILSUMMARY Oestrogens have been known for many years to have a direct influence on folliculogenesis. Oestradiol-17p (E2) and its analogues have both proliferative and differentative effects on follicular cells. Phytoestrogens are plant substances that are similar tol7p-oestradiol and produce estrogenic effects. These proestrogens have been extensively studied for their beneficial effect against hormone dependent diseases, various cancers and some of the adverse consequences of menopause. The present study's aim is to examine the effects of phytoestrogen diets which depend on dosage and duration of exposure,on body weight, locomotor activity and ultrastructure of ovary in mice. Phytoestrogen diet was administered at 0, 500 or lOOOog/g to mice starting on postnatal day 21 and continuing 42 days. We used genistein and daidzein contents as phytoestrogen. Guniea pigs organs were fixed by perfusion techniques. By following classic histological prosedures blocks were made. Animals body weight regulary weighed every week. Locomotor activity of animals were observed. We used SPSS Packet Programme to obtain statistical results. After 7 weeks of consuming these diets body weights were increased in animals fed the phytoestrogen free vs phytoestrogen-rich fed animals. Locomotor activity was higher in the phytoestrogen-rich vs the phytoestrogen free animals. Histologic examination of female mice revealed abnormal ovarian follicles and abnormal zona pellucida at lOOOug/g. Preantral and primer follicles of the lOOOitg/g group considered to be undergoing atrophy because of several seconder124 lysosomes presences. A vacuoler degeneration was seen both 500 and lOOOng/g groups. There was a deficit of oocyte in some preantral follicles at lOOOug/g although theca interna and theca externa did not show significant differences from controls at these doses. The findings of the present study indicate that phytoestrogen-rich diet has adversely affects on folliculogenesis in female mice.