Karadeniz ve Ege Bölgesi'nde faaliyet gösteren bazı levrek (Dicentrarchus labrax, L.1758) üretim tesislerinin yapısal ve ekonomik analizi
Structural and economical analysis of sea bass (Dicentrarchus labrax, L., 1758) farms in Blacksea and Aegean regions
  1. Tez No: 305427
  2. Yazar: DENİZ DEVRİM TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Su Ürünleri, Economics, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de su ürünleri yetiştiriciliği açısından öneme sahip olan Ege Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi levrek balığı üretim tesisleri yapısal ve ekonomik anlamda incelenmiş, bölgelerin levrek üretimi açısından birbirlerine olan farklılıkları, avantaj ve dezavantajları ortaya konmuştur.Karadeniz bölgesi, ağ kafeslerde levrek balığı yetiştiriciliği açısından gelişme sürecinde olan bir bölgemizdir. Bölgede özellikle ağ kafeslerde alabalık yetiştiriciliği gelişim göstermiş zaman içinde levrek üretimi, alabalık üretiminin yanısıra yapılmaya başlanmıştır. Bölge levrek balığı yetiştiriciliği açısından düşük mevsimsel su sıcaklığı ve üretim periyodunun uzun olması gibi çeşitli dezavantajlara sahiptir. Bölgede kuluçkahane bulunmaması ve yem fabrikalarının genellikle Ege Bölgesi'nde bulunmasıda bu dezavantajlardan sayılabilir.Ege Bölgesi, ağ kafeslerde levrek balığı üretimi açısından çok gelişmiş bir bölgedir. Türkiye'de levrek balığı üretiminin ilk kez denendiği ve daha sonra hızla gelişerek büyük bir endüstri haline geldiği bölgemizdir. Bu endüstrinin bölgede gelişim göstermesi yan ürün sanayiinin de bu bölgeye yatırım yapmasını hızlandırmış ve bu levrek üretiminde bölgeyi avantajlı bir pozisyona getirmiştir. Üretici firmaların dünya çapında faaliyet göstermesi bölgeyi sektörün kalifiye elemanları açısından bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Bölgenin en büyük dezavantajı turizm sektörününde bu bölgede çok aktif olmasıdır. Turizm sektörü ile çatışma nedeniyle üretimde zorluklar meydana gelmekte ve çözüm bulmak güçleşmektedir. Sektör bu bölgede genişleyecek alan bulamamakta ve mevcut alanlardan daha fazla kar elde edebilmek için mevcut alandan daha fazla ürün elde edilebilecek farklı türlerin arayışı içindedir.Bu bölgelerin ekonomik ve yapısal olarak incelenmesi, levrek balığı yetiştiriciliğinin hem mevcut durumunun değerlendirilmesi açısından hemde ileriye dönük olarak bu bölgelere yatırım yapmayı planlayan girişimciler açısından değerli bilgiler ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Aegean and Black Sea Regions of Turkey which have important potential for aquaculture were reviewed economically and structurally. Differences, advantages and disadvantages were identified regarding sea bass production.Black Sea Region is in the progress of development in terms of sea bass cage farming. Sea trout farming is the main application of culture in this region. Sea bass culture is newly integrated. Low sea water temperatures in some seasons and long production period are a big disadvantage for this region. The lack of sea bass hatcheries and artificial fish food factories in the region affects the production costs.Aegean Region is the leading region of Turkey in terms of sea bass and sea bream production. Sea bass production first started in this region in Turkey. This industry developed fast and attracted more investors to the region. Raw material suppliers were attracted to the region and thus lowered the material costs for the local sea bass producers. Worldwide functioning firms have made this region an attraction for qualified human resources. The biggest disadvantage of this region is the conflict with tourism which is very active in Aegean Region as well. The conflict with tourism seems to be unsolvable and stopped the growth of aquaculture in this region. Without any expansion options other than open seas, producers started to search for different species to get more profit from the existing cage farms.Economical and structural review of these two regions provided important information on the current situation of sea bass farming and will provide important data to the investors in the future.