Zeytin karasuyundaki kirleticilerin gideriminin incelenmesi
Study of contaminant's removal from olive mill wastewater
  1. Tez No: 305476
  2. Yazar: İPEK KURDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. METİN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünya zeytinyağı üretiminde beşinci, sofralık zeytin üretiminde ise dördüncü sırada yer alan ülkemizde zeytinyağı üretimi bu kadar önem arz ederken, zeytinyağı atık suyu olan karasuyun çevreye deşarjı da pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Zeytin ve zeytinyağı doğal antioksidan özelliğine sahip polifenolleri içermektedir. Zeytinyağı içerisinde yararlı olan bu kimyasalın karasu ile birlikte çevreye deşarjı fenol giderim verimi çalışmalarını arttırmaktadır.Bu çalışmada, zeytin karasu içerisinde bulunan polifenollerin adsorbsiyon yöntemi ile giderimi incelenmiştir. Adsorban olarak üç farklı partikül büyüklüğüne sahip aktif karbon kullanılmış olup adsorban miktarı, temas süresi ve sıcaklık gibi parametrelerin adsorbsiyona etkisi incelenmiştir. Fenol konsantrasyonu UV spektrofotometre yardımı ile, fenol varlığı ise FTIR kullanılarak belirlenmiştir.En küçük partikül büyüklüğüne sahip aktif karbon ile %51'lik fenol giderimi sağlanmıştır. Bu sonuç literatür verileri ile uyum içindedir. Farklı sıcaklıklarda yapılan denemelerde sıcaklık artışı ile birlikte adsorpsiyon etkisinin de arttığı gözlemlenmiştir.Fenol gideriminin farklı partikül büyüklüğüne sahip aktif karbonlar ile adsorpsiyon sonuçları karşılaştırıldığında, her üç çalışmanın da Freundlich Adsorpsiyon İzotermi'ne uygun olduğu belirlenmiştir. Partikül büyüklüğü büyük olan aktif karbonlar birinci dereceden kinetik modele uyum sağlarken, toz halindeki aktif karbon ise ikinci dereceden kinetik modele uyum sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Our country is the fifth largest oliveoil producer and also fourth largest country for producing tabe olive. Although oliveoil production is most important for our country, while its production process oliveoil mill wastewater has significiant impact for the environment. Both olive and oliveoil have polyphenol which is natural antioxidant. Despite polyphenol is benefit when it is in the olive, when this chemical is charging the environment, it has lots of bad impact, so that the examinations are increasing.In this work, removal of oliveoil mill wastewater polyphenols was examined with adsorption method. According to particular size three type of active carbon was used. Effect of adsorption process was examined with amount and time contact of adsorban and temperature. Phenolic concentration was determined with UV Spectrofotmeter and phenol presence was determined with FTIR.Active carbon which has the smallest particular size provided best phenolic removal with 51% value. This result matches with literature examinations. In temperature sweeps, it was observed that when the temperature increase, adsorption capasity also increase.While comparing the all of the test results with three types of active carbon; all of the results support Freundlich Adsorption Izoterm. While the active carbons which have large particular size, support first degree of kinetic model, powder active carbon support second degree of kinetic model.