Pilot koltuğu tamir arabası tasarımı
Design of a cockpit seat repair car
  1. Tez No: 305479
  2. Yazar: AHMET SERHAT KARATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL UZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada ihtiyaçlar doğrultusunda yeni bir pilot koltuğu tamir arabası tasarlanmıştır. Çalışmayı dört bölüme ayırmak mümkündür.Birinci bölümde kontrüksiyon işlemi ile pilot koltuğunun tanım ve özellikleri ele alınmıştır. Kontüksiyon işleminin önemi, hangi aşamalardan oluştuğu ve bilgisayar destekli tasarım yöntemlerinden bahsedilmiştir. Pilot koltuklarının havacılıktaki önemi ve bu koltuklardan beklenen özellikler incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde istenilen özellikler doğrultusunda bir tamir arabası tasarlanmış, bu arabanın Solidworks programında tasarımı yapıldıktan sonra, köpük prototip düşünülen ölçülerde oluşturulmuştur. Bu prototipten ihtiyaçların tam anlamıyla karşılanamacağı düşüncesi ile yeni bir tasarım arayışına geçilmiştir.Yeni tasarım için veriler toplandıktan sonra, el taslağı ve bu taslağa sadık kalınarak bilgisayar destekli bir model oluşturulmuştur. Bu tasarıma göre; bir tamir arabası üretilmiş ve üretilen arabanın kısmları belirtilmiştir.Üçüncü bölümde Ansys programı ve veri dönüşüm programları hakkında bilgi verilmiş, oluşturulan modelin sonlu elemanlar metodunu esas alan Ansys programında gerilim analizi hesapları yapılmıştır.En son bölümde yapılan çalışma ile ilgili bir değerlendirme olarak tekerleklere düşen kuvvetler ve arabada kullanılan sabit mesnetin gerekliliğini gösteren statik hesabı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new cockpit seat repair car is designed with regards to new requirements. It is possible to divide this study in four parts.In the first part; the process of construction as well as definition and features of cockpit seats are discussed. The importance of the construction process, its phases and computer assisted design methods are mentioned. The importance of cockpit seats in aeronautics and the expected features of related seats are also analyzed.In the second part of the study a repair car, which fits to the requirements, is designed on paper and it is made out from foam as a prototoype after it was designed in Solidworks computer programme. After that, it was seen that a new search for a new design was necessary since it was thought that all the requirements would not be met with this prototype.A manual draft and a computer assisted model based on it were designed after the necessary data for the new prototype is acquired. A repair car was constructed according to this design and the parts of the car are pointed out.In the third part a brief information on Ansys computer programme and data converter programmes are given, calculations of stress analysis in the Ansys programme, which takes as a base the finite element methods, are made.As an analysis which is made related to the study conducted in the last part; the statics calculations are made which show the forces to the wheels and the necessity of fixed support used in the car.