Teslimiyet kavramının psikolojik tahlili
Physiological analysis of the concepts of resignation
  1. Tez No: 30551
  2. Yazar: FARUK KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. VAHİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Teslimiyet Kavramının Psikolojik Tahlili adlı çalışmamızda öncelikle insanın maddî ve ruhî özellikleri üzerinde durduk ve bunu takiben teslimiyet kavramını kavramsal olarak inceleyerek ilişkili olduğu diğer kavramlarla olan benzer ve farklı yönlerini onaya koymaya çalıştık. Daha sonra geniş bir çerçeve içerisinde teslimiyet hadisesini, önce cansız varlıkların, daha sonra bitki ve hayvanların ve neticede özellikle insanın teslimiyeti üzerinde durarak buna geçmiş ümmet ve peygamberlerden misaller getirdik. Yine bu kapsamda Hz.Peygamber ve ashabımn teslimiyetlerine değindik. Bunu takiben Tasavvuftaki teslimiyete de değinerek, teslimiyeti etkileyen faktörler, teslimiyetsizliğin psikolojik nedenleri ve teslimiyetin değeri üzerinde durduk. Son olarak da ferdî ve sosyal açıdan teslimiyet konusunu inceleyerek araştırmamızı tamamlamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the physical and moral aspects of human were evaluated, the concepts of resignation were analyzed and the similarities or differences between resignation and its related concepts were discussed. The concepts of resignation were evaluated on lifeless objects, plants and animals and especially on humans in details. Examples from ex-ummah and prophets were presented, and the resignation of prophet and his friends was mentioned. In addition, the resignation in Sufism was studied, the factors affecting on the resignation were explained, the physiological causes of non-resignation, and the importance of resignation were discussed. Finally, the individual and social aspects of the resignation were evaluated.