İlkokul 5. sınıf sosyal bilgiler dersinin öğretmenlerin görüşleri çerçevesinde değerlendirilmesi (Erzurum ilinde bir inceleme)
- Tez No: 30550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ YAVAŞ KINCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırma, İlkokul Beşinci sınıf Sosyal bilgiler dersinin değerlendirilmesini kapsamaktadır. Değerlendirme boyutu içerisinde bu dersin“amaç, muhteva, öğretim faaliyetleri ve değerlendirme”durumları incelenmiştir. Araştırmada, Sosyal Bilgiler dersinin 1993-1994 öğretim yılı içindeki programı incelenmiştir. Bu programın içinde tesbit edilmiş olan amaçlarına gerçekleşme düzeyi ve bu amaçların gerçekleşmesi için takip edilen öğrenme ve öğretme süreçleri araştırılmıştır. Araştırmanın teorik temellerini ortaya koymak maksadıyla, ilköğretimin tarihçesi, Sosyal Bilgilerin dersinin niteliği, bugünkü durumu ve ilkokul programlan incelenmiştir. Ayrıca ilköğretim ile ilgili Milli Eğitim Temel Kanunu. Milli Eğitim Şura Kararlarına yer verilmiştir. Veriler, Erzurum il merkezinde görev yapan ve S.sınıfa giren ilkokul öğretmenlerine uygulanan anket formları ile toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Erzurum ilindeki merkeze bağlı tüm ilkokullar oluşturmaktadır. Anket uygulaması merkez ildeki bu ilkokullarda gerçekleşirilmiştir. Ankette, öğretmenlerin“Sosyal Bilgiler ders programı”hakkındaki görüş ve tutumları araştırılmıştır. Anket değerlendirilmesi 5. sınıfa giren 150 öğretmen üzerinde yapılmıştır. Araştırmada aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır. 1. Sosyal Bilgiler ders programının muhtevası öğrencilerin psiko-sosyal gelişimine uygun mudur? 2. Dersin amaçları ile muhteva arasındane derece bağ kurulmuştur. 3. Dersin, konu dağılımı ve konuların düzeni dengeli midir? 4. Sosyal Bilgiler dersi içindeki tarih, coğrafya, vatandaşlık bilgileri ayrı ayrı mı yoksa bir bütün halinde öğretilirse istenen davranışlar daha iyi kazandırılabilir? 5. Sosyal Bilgiler Öğretimine ayrılan süre nasıl düzenlenmelidir? 6. Öğretmenlerin bu derste uyguladıkları öğretim faaliyetleri hangileridir? 7. Amaçların, öğrenci ihtiyacını karşılama durumu nedir? 3T»M Kt^'*-^8. Öğretmenlerin program uygulamasında karşılaştığı problemler nelerdir? 9. Öğretmenlerin ders programının değerlendirilmesi ile ilgili görüş ve öneriler nelerdir? Araştırmada bu sorulara verilen cevaplar yüzde (%), frekans (f), ve Khi- kare (X2) ile analiz edilip yorumlanmış ve bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consists of an evaluation of social knowledge teaching for fifth class primary students. It examines the aim content teaching-learning activities and evaluates the educational environment for each of subject involved (in terms of the dimention of evaluation). This research is only concerned with the implementation of the teaching-learning programme in primary Schools for the year 1993-1994. This research focuses on the teaching and learning activities and how much effect they have had on the achievement of aims in each subject, which were established by the Minister of Education; and also examines the level of realisation of the aims as they were planned. Before this, as a frame work and foundation for this research, an investigation was made into the back ground of Turkish Primary Education and the quality of the subject matter of Social Knowledge from it's inception until the present, including its curriculum. The Law of Foundation for National Education and the decisions of the National Education Councils were also examined. A questionnaire was used to collect data for this research from 5th class students at Primary Schools and Primary School teachers in Erzurum. Thus the sample for this research useto taken from primary schools in Erzurum and the fieldwork was carried out in primary schools in that city. In the questionnaire, the teachers were asked what they thougnt of the curriculum, the aim of this research being to find out their ideas and attitudes towards the social knowledge curriculum-150 Primary School teachers were tested in this way. The aim of this study was to find the answers to the following guestions: 1. Whether the subject contents are suitable for the level of psycho-social development of the students. 2. How close is the relationship between the aims of the subject and its contents? 3. Whether there is a blance between the contents of the subjects and their level within the curriculum organisation.4. What is the most useful teaching strattegy for social knowledge and its constituent parts of History, Geography and citizenshup, and should they be taught separately or not? 5. How sOhould time be alotted for teaching this subject? 6. What kind of educational activites do the teachers use in the course? 7. How do the aims meet the needs of the students? 8. What difficulties have the teachers faced while implementing the course- programme? 9. What opinions and suggestions relating to the evaluation of the course, do the teachers have? In this research the question responses were analysed with percentocye (%); frequancy (f); che-square (X2) and some reccommendations were made perceutage.