Benign ve malign melanositik proliferasyonlarda epigenetik değişiklik belirteçleri 5-hidroksi metil sitozin ve histon deasetilaz-6'nın tanısal değeri ve histopatolojik prognostik parametrelerle ilişkisi
Diagnostic value of epigenetic biomarkers, 5-hydroxy methyl cytosine and histone deacetylase-6 and the relationship with histopathological parameters in benign and malignant melanocytic proliferations
- Tez No: 513324
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN HEPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amaç: Melanositik deri tümörleri, oldukça çeşitli klinik, histopatolojik ve genetik özelliklere sahip benign ve malign neoplazileri içeren geniş bir spektrumdur. Melanositik lezyonların yorumlanması, benign-malign ayrımı dermatopatolojide sık karşılaşılan zorluklardan bir tanesidir. Çok agresif bir tümör olan malign melanom ile benign melanositik lezyonların ayırıcı tanısında ve bu lezyonların biyolojik davranışlarının tahmininde yararlı olacak güvenilir biyobelirteç eksikliği mevcuttur. Melanomun gelişimi ve ilerlemesinde genetik olayların yanında epigenetik mekanizmalar da rol almaktadır. Çeşitli patolojik ve biyolojik süreçler için önemli bir epigenetik değişiklik olan 5. pozisyondaki sitozinin metillenmesi ile oluşan anormal DNA metilasyonu son zamanlarda üzerinde oldukça durulan bir mekanizmadır. Kromatin yapısının düzenlenmesinde rol alan diğer bir epigenetik mekanizma histon modifikasyonudur. Histon deasetilazlar (HDAC) ve histon asetil-transferazlar (HAT) birçok hastalıkta gen ekspresyonunun epigenetik düzenlenmesinde rol oynarlar. Bu çalışmada epigenetik belirteçler olan 5-hmC ve HDAC6 ifadesinin malign, borderline ve benign melanositik lezyonların ayrımında tanısal yararının; primer melanomda histopatolojik prognostik parametreler ile ilişkisinin araştırılması planlanmış; ayrıca primer ve metastatik melanomlarda karşılaştırarak, bu epigenetik değişikliklerin tümör progresyonundaki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metod: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda, 2005-2018 yılları arasında incelenmiş olan 110 benign (22 dermal nevus, 22 konjenital nevus, 22 displastik nevus, 22 Spitz nevus, 22 mavi nevus), 110 primer malign (24 nodüler melanom, 24 yüzeyel yayılımlı melanom, 22 akral lentijinöz melanom, 22 lentigo maligna melanom, 18 özel tip melanom [spitzoid, nevoid, desmoplastik, iğsi hücreli]), 8 borderline melanositik lezyon ve 100 melanom metastazı (30 deri, 30 yumuşak doku, 30 lenf nodu ve 10 visseral metastaz) olgusu olmak üzere toplam 328 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Ayrıca bu olgular arasından alt tiplerden bağımsız olarak hem primer lezyonun hem de metastatik lezyonun aynı hastaya ait olduğu 24 olguluk bir grup oluşturulmuştur. Hastaların yaşı, cinsiyeti, lezyon lokalizasyonu not edilerek olgulara ait H-E boyalı kesitler yeniden incelenmiş ve histopatolojik parametreler değerlendirilmiştir. Histopatolojik parametreler primer melanom olgularında Breslow tümör kalınlığı, Clark invazyon seviyesi, mm2' de mitoz sayısı, ülserasyon, regresyon, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon durumu ve tümör infiltre eden lenfositlerin (TİL) varlığı ve yoğunluğu; benign lezyonlardan dispastik nevuslarda atipi derecesi ve tüm lezyonda mitoz sayısı; Spitz nevus ve borderline grubunda ise tüm lezyonda mitoz sayısıdır. İmmünhistokimyasal analizlerde tüm olgularda anti-HDAC6 boyanmasına rağmen, teknik nedenlerden dolayı anti-5-hmC 214 olguya uygulanabilmiş; değerlendirmeler preparatlar dijital olarak taranarak dijital görüntüler üzerinden, boyanma yüzdesi ve şiddetini içeren H-skoru ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Melanocytic skin tumors show a broad spectrum including benign and malignant neoplasms with a wide variety of clinical, histopathological and genetic features. Interpretation of melanocytic lesions is one of the most common difficulties in dermatopathology. Malignant melanoma is the most aggressive form of skin cancer which shows high metastatic capacity, rapid progression and high mortality. There is lack of a reliable biomarker which can be useful in the differential diagnosis of malignant melanocytic lesions which is almost the most aggressive form of skin cancer and benign ones and also can be useful in predicting the biological behavior of these lesions. In addition to genetic events, epigenetic mechanisms also play a role in the development and progress of melanoma. Abnormal DNA methylation, formed by the methylation of the cytosine in position 5, an important epigenetic change for various pathological and biological processes, is a mechanism that has been recently elaborated on. Another epigenetic mechanism involved in the regulation of chromatin structure is histone modification. Histone deacetylases (HDAC) and histone acetyltransferases (HAT) play a role in the epigenetic regulation of gene expression in many diseases. The aim of this study is, to investigate the diagnostic utility of epigenetic markers, 5-hmC and HDAC6 in distinguishing malignant, borderline and benign melanocytic lesions; to analyze the relationship between these epigenetic markers and histopathological prognostic parameters in primary melanoma; and to compare the role of these epigenetic changes in tumor progression by comparing them between primary and metastatic melanomas. Material and method: 110 benign (22 dermal nevus, 22 congenital nevi, 22 dysplastic nevi, 22 Spitz nevi, 22 blue nevi), 110 primary malign melanoma (24 nodular melanomas, 24 superficial spreading melanomas, 22 acral lentiginous melanomas, 22 lentiginous maligna melanomas, 18 special types of melanomas [spitzoid, nevoid, desmoplastic, spindle cell]), 8 borderline melanocytic lesions and 100 melanoma metastases (30 skin, 30 soft tissue, 30 lymph nodes and 10 visceral metastases) were included in the study, and a group of 24 patients with both primary lesions and metastatic lesions were included in the study, independently of the subtypes. Besides age and sex of the patients, localisation of the lesions were noted; H-E stained sections of the cases were reexamined and histopathological parameters were evaluated. Histopathological parameters were Breslow tumor thickness, Clark level, number of mitosis per mm2, presence or absence of ulceration, regression, lymphovascular invasion and perineural invasion, presence and density of tumor infiltrating lymphocytes (TIL) in primary malignant melanoma cases; degree of atypia in dysplastic nevi and number of mitosis for whole lesion in both dysplastic nevi, Spitz nevi and borderline lesions. In immunohistochemical analyzes, anti-HDAC6 antibody could be applied to all cases, but due to technical reasons anti-5-hMC antibody could be applied to the 214 cases; evaluations were made on digital images by digitally scanned slides with the H-score which includes the percentage and density of staining.