Farklı koşullarda yetiştirilen mikroalglerin çipura (Sparus aurata L., 1758) postlarvalarında yağ asidi kompozisyonuna etkisi
Effect of microalgae cultured in different conditions on fatty acid composition of gilthead sea bream (Sparus aurata L., 1758) postlarvae
- Tez No: 305525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada, balık yağı yerine farklı mikroalg türlerinin kullanıldığı mikro yemlerin çipura balıklarının larvalarında büyüme performansına, vücut kompozisyonuna ve sindirim sistemi histolojisine olan etkileri incelenmiştir. 90 gün süren yemleme deneylerinde başlangıç ağırlıkları ortalama 0,018±0,00 g olan toplam 24000 adet çipura larvası kullanılmıştır. Kontrol yemi sadece balık yağı içermiştir. A yemi Tetraselmis suecica, Isochrysis sp., Nannochloropsis oculata ve Phaeodactylum tricornutum mikroalg türlerinden oluşan SBAE ticari ürünü içermiştir. B yemi sadece Schizocthytrium sp. mikroalg türünden oluşan Algamac 3050 ticari ürünü içermiştir. C yemi ise eşit miktarda SBAE ve Algamac 3050 ticari ürünler içermiştir.Balıkların büyüme performansının değerlendirilmesi için yapılan ölçümler sonucunda canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı, yem etkinlik oranı, protein etkinlik değeri, bireysel boy ve kondüsyon faktörü değeri hesaplanmıştır. Deneyde kullanılan yem ve balıkların besin maddeleri miktarı ve yağ asitleri kompozisyonu miktarları saptanmıştır. Ayrıca kullanılan yemlerin larvaların sindirim sistemi histolojisine etkisini görebilmek için bağırsak ve karaciğerde histolojik analizler yapılmıştır.Deney sonunda deney grupları arasındaki en yüksek canlı ağırlık artışı kontrol (1,32 g) ve C grubunda (1,32 g) elde edilmiştir (P0,05). Benzer şekilde deney gruplarındaki yaşama oranı en yüksek kontrol ve C gruplarında ve en düşük A grubunda hesaplanmıştır. Yapılan tüm vücut analizlerinde balıklardaki yağ miktarları kontrol grubunda en yüksek ve B grubunda en düşük olarak elde edilmiştir. Deney yemlerinde kullanılan mikroalglerin yağ asidi kompozisyonu balıkların yağ asidi kompozisyonunu doğrudan etkilemiştir.Yapılan histolojik incelemelerde; A grubu balıkların karaciğer dokusunda hepatositlerde yağ toplanması ve buna bağlı olarak çekirdeklerin hücre zarına doğru yerleştiği görülmüştür. B grubu balıkların karaciğer örneklerinde yağ toplanması daha az görülerek hepatosit çekirdekleri merkezde normal bir görünüm sergilemiştir. C grubu balıkların hepatositlerinde vakuoler dejenerasyon görülmemiştir. Ancak belirgin yağ vakuolleri tespit edilmiştir. Balık bağırsaklarının histolojik incelemelerinde, A grubunda lipidik vakuoller gözlenmiştir. B ve C gruplarında ise bağırsak epitel hücrelerinde hafif düzeyde dejenerasyon ve dökülmeler gözlenmiştir. Sonuç olarak, elde edilen büyüme performansı, vücut kompozisyonu ve yağ asidi değerleri ile larvaların sindirim sistemi histolojisi incelendiğinde çipura larvaları için hazırlanan mikro yemlerde balık yağı yerine SBAE ve Algamac 3050 mikroalg ürünlerinin eşit miktarlardaki karışımının kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of microdiets provided with various microalgae species as fishoil substitute, on the growth performance, body composition and digestive system histology of gilthead sea bream larvae. 24000 larvae with initial mean weight of 0,018±0,00 g were used during 90 day lasted feeding experiments. Control diet included exclusively fishoil. Diet A included commercial product SBAE consisted of Tetraselmis suecica, Isochrysis sp., Nannochloropsis oculata and Phaeodactylum tricornutum microalgae species. Diet B included the commercial product Algamac 3050 consisted solely of the microalgae species Schizocthytrium sp. Diet C included equal amounts of both commercial products SBAE and Algamac 3050.Weight gain, specific growth rate, feed efficiency ratio, protein efficiency ratio, individual length and condition factor value were calculated pursuant to measurements to evaluate growth performance of fish. Nutritional substances amount and fatty acid composition quantities of diets and fish used in experiments were determined. Furthermore, histological analyses of gut and liver were effectuated in order to observe the effects of the diets on the digestive system histology of larvae.Highest weight gain amongst experimental groups was obtained in Control (1,32 g) and Group C (1,32 g) at the end of the experiment (P0,05). Similarly the highest survival rate of experimental groups was obtained in Control and C groups whereas the lowest in group A. Lipid quantities in fish were recorded highest in Control group for all body analyses and lowest in Group B. Fatty acid composition of microalgae used in experimental diets directly influenced the fatty acid composition of fish.Histological analyses showed lipid accumulation in hepatocytes of liver tissue, and as a consequence, settlement of nucleus towards cell membrane. Lipid accumulation was observed to be less important in liver samples of Group B fish with hepatocyte nucleus showing a normal appearance at the center. No vacuolar degeneration was observed in hepatocytes of Group C fish but explicit lipid vacuoles were determined. Lipidic vacuoles were observed in histological gut analyses of Group A fish. Slight degeneration and desquamation of epithel gut cells were observed in Groups B and C. In conclusion, the blend of equal amounts of microalgae products SBAE and Algamac 3050 as fishoil substitute seems possible to be used in microdiets for gilthead sea bream larvae as a consequence of investigations on growth performance, body composition and fatty acid values together with digestive system histology of larvae.