Yapıştırmalı ve perçinli kompozit bağlantılarda hasar davranışı
Failure behavior of adhesively bonded and riveted composite joints
- Tez No: 305556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH BELEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, kompozit malzemeden (kırpık cam elyaf keçe-polyester) üretilmiş olan çeşitli geometride levhaların; yapıştırma, perçinli ve hem yapıştırmalı hem perçinli birleştirmelerindeki hasar yükü deneysel olarak karşılaştırılmıştır. Numuneler 2.5 mm kalınlığındadır. D, perçin çapı; E, delik veya yapıştırma eksenin uç kenardan mesafesi; W ise numunenin genişliğidir. D, 5 mm olup, E/D oranı, 1, 2, 3, 4; W/D oranı, 2, 3, 4 olarak alınmıştır. Oluşturulan 12 farklı geometrideki numune yapıştırmalı, perçinli ve hem yapıştırmalı hem perçinli olarak birleştirilip çekme makinesinde (Instron-1114) çekilerek hasar tipleri ve yükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the failure behavior of adhesively bonded composite joints, riveted composite joints and adhesively bonded with riveted composite joints were investigated and compared experimentally. Composite materials that used in this study were made of glass (shopped strand mat)-polyester. The thickness of specimens are 2.5 mm. D is the diameter of the rivet and it is constant (5 mm). E is the distance between free edge of specimen and hole/bond axis. W is the width of the specimen. The width to diameter (W/D) ratios, and the distance between the free edge of specimen and hole/bond axis to diameter (E/D) ratios were changed 2 to 4 and 1 to 4, respectively. Specimens in 12 different geometries were bonded by adhesives, rivets and adhesives with rivets were loaded by the Instron ? 1114 Tensile Testing Machine and failure types and loads were determined.