Verification of empirically determined support systems of The Kiliçlar Highway Tunnel by numerical modelling
Kılıçlar Karayolu Tüneli?nin ampirik yöntemlerle belirlenen destek sistemlerinin numerik modelleme ile doğrulanması
  1. Tez No: 305595
  2. Yazar: GÖZDE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara-Kırıkkale-Delice Karayolu güzergâhında yer alan Kılıçlar Tüneli'nin jeolojik ve jeoteknik özelliklerinin ve tünelin açılacağı kaya kütlesinin dayanım parametrelerinin belirlenmesi ve bu özellikler göz önünde bulundurularak uygun kazı ve destek sistemlerinin önerilmesi ve daha sonra belirlenen kazı ve destek sistemlerinin nümerik modelleme ile doğrulanmasıdır.Kılıçlar Tüneli tüp uzunluğu 1110 m'dir. Tünel genişliği 16 m, yüksekliği 10 m ve maksimum örtü yüksekliği ise 90 m'dir. Ankara-Kırıkkale Karayolu 2x3 şerit olduğundan tünel çift tüp olarak projelendirilmiştir.Kılıçlar Tüneli'nin, Artova Ofiyolitli Kompleksi olarak adlandırılan Gabro-Diyabaz içerisinde açılması planlanmaktadır. Kaya kütlesi RMR, Q ve NATMsınıflama sistemleri kullanılarak sınıflandırılmış ve bu sınıflama sistemlerine göre destek sistemleri belirlenmiştir. Destek sistemindeki ampirik yaklaşımlara ek olarak, tünel stabilitesinin kontrolü için tünel boyunca yedi kesitte iki boyutlu sonlu elemanlar analizleri de gerçekleştirilmiştir. Bu analizler sonrasında, ampirik yaklaşımlarla belirlenen kaplama ve destek elemanlarının (4-6 m uzunluğunda, 1-2 m aralıklı kaya bulonu, 10-20 cm kalınlığında püskürtme betonu, (gerekli durumda) çelik iksa) numerik modelleme sonucu önerilenler (4-5 m uzunluğunda, 1.5-2.0 m aralıklı kaya bulonu, 10-20 cm kalınlığında püskürtme betonu, giriş ve çıkışlarda çelik iksa) ile uyumlu olduğu görülmüştür. Ayrıca, tünel portallarının stabiliteleri de nümerik ve limit denge analizleri ile çalışılmıştır. Her iki portal için gerçekleştirilen stabilite analizlerine göre, alın şevi 1Y/3D olan ve yan şevi 1Y/2D olan açık kazılarda şev duraysızlığı beklenmemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the geological and geotechnical characteristics of Kılıçlar Tunnel on Ankara-Kırıkkale Highway, to suggest the appropriate support and excavation systems and verify these suggested support systems via numerical modeling.The length of Kılıçlar Tunnel is 1110 m. The width of tunnel is 16 m, the height is 10 m and the maximum overburden height is 90 m. Since Ankara-Kırıkkale Highway consists of 2x3 lanes, the tunnel is designed as a twin tube tunnel.Kılıçlar Tunnel is planned to be excavated in Gabbro-Diabase and Serpentinite named as Artova Ophiolite Complex.The rock mass is classified by using RMR, Q and NATM classification systems and support systems are determined by using these classificationmethods. In addition to empirical approaches, 2D finite element analyses are conducted to check the stabilities of seven sections through the tunnel. Results of those analyses pointed out that the support materials determined empirically (4-6 m long bolt with intervals of 1-2 m, 10-20 cm shotcrete, steel sets (wherever required)) are compatible with those recommended after numerical modelling (4-5 m long bolt with intervals of 1.5-2.0 m, 10-20 cm shotcrete, steel sets for entrance and exit sections). Furthermore, the stabilities of the tunnel portals are also studied by numerical analyses and limit equilibrium analyses. Based on the stability analyses performed for both portals, no slope failure is expected at cut slopes with 1H/3V for forehead and for 1H/2V for side slope.