Effect of high hydrostatic pressure on quality factors and shelf life of atlantic mackerel (Scomber scombrus) and red mullet (Mullus barbatus)
Yüksek hidrostatik basınç uygulamasının uskumru (Scomber scombrus) ve barbunun (Mullus barbatus) kalite faktörleri ve raf ömrü üzerine etkisi
- Tez No: 305596
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİ ALPAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmada Yüksek Hidrostatik Basınç (YSB) uygulamasının uskumru (Scomber scombrus) ve barbun (Mullus barbatus) balıklarının raf ömrü süreleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, hem uskumru hem de barbun filetoları 5, 10, 15 °C'de 5 ve 15 dakika boyunca 200, 300, 400 MPa basınçlara tabi tutulmuşlardır. Uygulanan işlemlerin, Trimetilamin Azot (TMA-N), yağ oksidasyon stabilitesi (Tiyobarbiturik Asit, TBA değeri) üzerine olan tesirleri incelendiği gibi renk değişimleri üzerine olan etkileri de incelenmiştir. Uskumru için en uygun kombinasyonlar 200 MPa, 15°C, 5 dak ve 400 MPa, 5°C, 5 dak.; barbun için 200 MPa, 15°C, 5 dak. olarak belirlenmiştir. Deneyin ikinci aşamasında belirtilen koşullarda işlem görmüş balıklar 4°C sıcaklıkta saklanmış ve raf ömrü süreleri pH, renk, duyusal özellikler (görüntü ve koku), TMA-N, TBA, Toplam Uçucu Bazik Azot (TVB-N), Histamin ve Toplam Mezofilik Aerobik Mezofilik Mikroorganizma Sayısı (TMAS) ölçümleri yapılarak çalışılmıştır. Yapılan analizlere dayanarak, basınçlanmamış uskumru örnekleri 7 güne kadar kabul edilebilir limitleri aşarken, 200 ve 400 MPa uygulanmış örnekler sırasıyla 17 ve 19 gün sonunda bu limitlere ulaşmışlardır. Barbun balığında ise 200 MPa basınç raf ömrünü ilave 3 gün (1 haftadan 10 güne) arttırmıştır. YHB işlemi soğukta depolama ile birlikte kullanıldığında balık kalitesini ve raf ömrünü arttırabilir.
Özet (Çeviri)
The ability of high hydrostatic pressure (HHP) to extend the shelf life of Atlantic mackerel (Scomber scombrus) and red mullet (Mullus barbatus) was assessed in this study. For that purpose, fillets of both atlantic mackerel and red mullet were subjected to pressure treatments at 200, 300, 400 MPa at 5, 10, 15°C for 5 and 15 minutes. The influence of the treatments on Trimethylamine Nitrogen (TMA-N) level, lipid oxidation stability (Thiobarbituric Acid, TBA level) was investigated as well as color changes. The suitable combinations for Atlantic mackerel were determined as 200 MPa, 15°C for 5 min and 400 MPa, 5°C for 5 min; and for red mullet 200 MPa, 15°C for 5 min. In the second stage, the shelf life of fish samples, which were treated with these conditions and stored at 4°C, were studied by measurement of pH, color, sensorial features (appearance and odor), TMA-N, TBA, Total Volatile Basic Nitrogen (TVB-N), Histamine and Total Mesophilic Aerobic Count (TMAC) formations. Based on these analyses, the unpressurised mackerel samples were acceptable up to only 7 days compared to 17 and 19 days after 200 and 400 MPa treatments; respectively. For red mullet samples pressurization at 200 MPa extended the shelf life an additional 3 days (from 1 week to 10 days). HHP treatment in combination with chilled storage can improve the shelf life and quality of fish.