Optomechanical analysis and experimental validation of bonding based prism and mirror mounts in a laser system
Laser sistemlerinde kullanılan prizma ve aynaların yapıştırma bazlı optomekanik tutucularının analizi ve deneysel doğrulaması
- Tez No: 305610
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA BALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasında, bir lazer sisteminde kullanılan aynalar ve prizmalar için farklıoptomekanik tasarım ve yapıştırıcı konfigürasyonları incelenmiştir. Askeriortamlarda kullanılmak üzere tasarlanan bir lazer sisteminde, aynaların veprizmaların kararlılığını ve dayanımını sağlamak zordur.Prizmaların tutucu ve yapıştırıcı konfigürasyonlarının yüksek ivme değerlerine olandayanımının belirlenmesinde, Yoder tarafından türetilen matematiksel bağıntılarkullanılmıştır. Bu matematiksel bağıntıların kullanılması ile, 40g ivme seviyesi için,farklı prizmaların tutucu ve yapıştırıcı konfigürasyonlarının güvenlik faktörlerihesaplanmıştır.En kararlı ayna tutucusu ve yapıştırıcı konfigürasyonunun belirlenmesi için çeşitlideneyler yapılmıştır. Deneyler için, 5 farklı optomekanik tutucu tasarlanmıştır.Tasarlanan optomekanik tutuculara, 5 farklı yapıştırıcı ile 25 adet aynayapıştırılmıştır. Bu deneyler; ısıl şok, mekanik titreşim ve mekanik şok gibi zorluaskeri çevre koşullarını simüle etmek için yapılmıştır.Yapılan bu deneylerde; aynaların, yapıştırıcının kuruması, ısıl şok, mekanik titreşim,mekanik şok gibi etkilerden kaynaklanan açısal hareketleri izlenmiştir. Isıl şok, -40ºCve 70ºC sıcaklık aralığında 22ºC/min değişiklik olacak şekilde uygulanmıştır. Ayrıca,titreşim seviyesi 14 grms olan bir titreşim profili ile 40g 6 ms'lik bir şok profili dedeneylerde uygulanmıştır.Kısacası, bu çalışma, askeri ortamda kullanılan bir laser sistemindeki en kararlı lens,prizma montajı ve yapıştırıcı konfigürasyonunun belirlenmesi için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, different optomechanical design and adhesive configurations formounting mirrors and prisms used in a laser system are investigated. Maintainingstability and strength of optical components of a laser device is difficult especially ifthe system is to be used in military environment.In order to determine the strength of prism mounts to high acceleration levels,mathematical correlations derived by Yoder are used. By use of these mathematicalcorrelations, safety factor of different prism mounts and adhesive configurations arecalculated for an acceleration level of 40g.So as to decide most stable mirror mount and adhesive configuration, severalexperiments are conducted. For the experiments, 5 different optomechanical mountsare designed. Then, 25 mirrors are bonded to the designed mounts with 5 differentadhesives. These experiments are done to simulate harsh military environmentalconditions such as thermal shock, mechanical vibration and mechanical shock.In the experiments, angular movement of mirrors due to adhesive cure, thermalshock, mechanical vibration and mechanical shock are monitored. Thermal shock isapplied between -40ºC and 70ºC with a temperature change of 22ºC/min. On theother hand, mechanical vibration of 14 grms and mechanical shock of 40g for 6 ms isapplied in the experiments.Shortly, this study is done for determination of the most stable mirror and prismmount design and adhesive combination of a laser system subjected to extremelyharsh environments.