Experimental comparison of different minichannel geometries for use in evaporators
Evaporatörlerde kullanılmak üzere farklı minikanal geometrilerinin deneysel karşılaştırılması
- Tez No: 305609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALMILA GÜVENÇ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez farklı geometrilere sahip üç minikanaldaki R134a soğutkan akışınıdeneysel olarak incelemektedir. Son 40 yıldır küçük boyutlardaki ısı transferi çokilgi çeken bir araştırma alanıdır. Mikro/minikanal kullanımı sayesinde gerçekleşensoğutma uygulamalarındaki ısı transferi artışı bu alanda önemli gelişmelersağlamaktadır. Ayrıca deneysel çalışmaların, bu alandaki yeni gelişmeler vearaştırmalar için faydalı olan veritabanı oluşturmak için çok önemli olduğubilinmektedir. Minikanallarda yürütülen iki fazlı akış deneyleri boyunca buzdolabıevaporatör koşulları olan düşük kütle debileri ve sabit duvar sıcaklığı yaklaşımıuygulanmıştır, çünkü bu çalışmanın amaçlarından biri test edilen minikanallararasından buzdolabı evaporatör kısmında kullanıma en uygun olan minikanalıbelirlemektir. R134a soğutkanıyla yürütülen iki fazlı akış deneyleri sırasıyla 1.69,3.85 and 1.69 mm hidrolik çaplara sahip olan minikanallarda yapılmıştır.Diğerlerinden farklı olarak üçüncü minikanal pürüzlü iç yüzeye sahiptir. Üçminikanalın deneysel sonuçların karşılaştırlması sabit kütle akıları ve kurulukderecelerinde zorlanmış konveksiyon ısı transfer katsayısı ve basınç düşümünegöre yapılmıştır. Deneylerin sonucunda test edilen minikanallar arasındanbuzdolaplarındaki evaporatör uygulamaları için en uygun minikanal tespitedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the refrigerant (R-134a) flow in three minichannels havingdifferent geometries experimentally. During the last 40 years heat transfer insmall scales has been a very attractive research area. Improvements in heattransfer in the refrigeration applications by means of usage of micro/minichannelsprovide significant developments in this area. Also it is known that experimentalstudies are very important to constitute a database which is beneficial for newdevelopments and research. During the two-phase flow experiments conductedin the minichannels, low mass flow rates and constant wall temperatureapproach, which are the conditions in the evaporators of the refrigeratorapplications were applied because one of the purposes of this study is todetermine the most ideal minichannel among the tested minichannels for usagein the evaporator section of the refrigerators. Two-phase flow experiments weremade with refrigerant R134a in the three minichannels having hydraulicdiameters of 1.69, 3.85 and 1.69 mm respectively. As distinct from the others, thethird minichannel has a rough inner surface. Comparison of the experimentalresults of the three minichannels was made in terms of forced convection heattransfer coefficients and pressure drop at constant quality and mass flux values.As a result of the experiments, the most ideal minichannel among the testedminichannels was determined for the evaporator applications in the refrigerators.