Maritime accidents forecast model for Bosphorus
İstanbul Boğazı?nda deniz kazaları tahmin modeli
  1. Tez No: 305611
  2. Yazar: ALP KÜÇÜKOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
İstanbul Boğazı'ndaki deniz kazalarının olasılığını ve riskini belirlemek için bir risk değerlendirme modeli (MAcRisk) geliştirilmiştir. Model girdilerini hazırlamak ve kaza olasılığını tahmin edebilmek için T.C. Denizcilik Müsteşarlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi kaza verileri, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü hava durumu verileri ve Seyir Hidrografi ve Oşinaografi Dairesi Başkanlığı batimetri ve akıntı haritaları kullanılmıştır. Kaza verileri İstanbul Boğazı'nda tanımlanan alt bölgelere ve çatma/çatışma, oturma, alabora, yangın ve diğer olmak üzere kaza tiplerine göre derlenmiştir. Elde edilebilen tüm veriler kaza nedenlerinin ilişkisini açıklamak için kullanılmıştır. İstanbul Boğazı'ndaki deniz kazalarını tahmin edebilmek için bir yapay sinir ağları modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A risk assessment model (MAcRisk) have been developed to forecast the probability and the risk of maritime accidents on Bosphorus. Accident archives of Undersecretariat Maritime Affairs Search and Rescue Department, weather conditions data of Turkish State Meteorological Service and bathymetry and current maps of Office of Navigation, Hydrography and Oceanography have been used to prepare the model input and to forecast the accident probability. Accident data has been compiled according to stated sub-regions on Bosphorus and event type of accidents such as collision, grounding, capsizing, fire and other. All data that could be obtained are used to clarify the relationship on accident reasons. An artificial neural network model has been developed to forecast the maritime accidents in Bosphorus.