Gemi kazalarından doğan krizlerin kıyısal yönetimi ve Türk Boğazları bölgesine uygulanması
Coastal crisis management following vessel casualities and application of this in the Turkish Straits
  1. Tez No: 78011
  2. Yazar: ÖZKAN POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT CELAL BARLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İşletme, Engineering Sciences, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
oz GEMİ KAZALARINDAN DOĞAN KRİZLERİN KIYISAL YONETBU VE TÜRK BOĞAZLARI BÖLGESİNE UYGULAMASI Türk Boğazlar Bölgesi içinde kalan istanbul Boğazı, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında uzanan ve Akdeniz'e ulaşımı sağlayan bir suyoludur. İstanbul Boğazı 3 1 km. uzunluğunda ve ortalama 1,6 km genişliğindedir. Dört tanesi 45°'den fazla olmak üzere toplam 20'ye yakın rota değişikliğini gerektiren bu dar ve keskin suyolu, akıntı hızının 5- 8 mil/saat'e ulaştığı zamanlarda büyük gemi geçişleri için kısıtlamalar ve tehlikelere sahiptir. Heryıl ortalama 45 000 geminin transit geçiş yaptığı Boğaz'da 1988-1997 yılları arasında oluşan gemi kazası sayısı yaklaşık 200 'dür. Bir deniz kazası ya da kriz riski, istenmeyen bir deniz olayının oluşma olasılığı ile bu kaza ya da krizin sonuç büyüklüğünün belirlediği bir üründür. Bu tez, İstanbul Boğazı'nın 4 ayrı coğrafi alt bölgesi için belirli bir zaman periyodunda umulan kaza ve kayıplara nicel bir öngörü getirecektir. Yapılan risk değerlendirmesinin sonuçları, istanbul Boğazı'nda oluşan bir gemi kazası ile tehlikeli ve zararlı maddelerin yayılması sonrasında, bölgesel kriz yönetimi ekipleri ve donanımının harekete geçirilmesi, hasarların kontrolü ve yeniden düzene dönülmesi, diğer gemiler ve komşu kıyı devletleri ile koordinasyonu da içercek şekilde, kriz süresince Türkiye'nin yapması gereken hareket ve kararların belirlenmesinde kullanılmıştır. X
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COASTAL CRISIS MANAGEMENT FOLLOWING VESSEL CASUALTIES AND APPLICATION OF THIS IN THE TURKISH STRAITS The Istanbul Strait is a body of water that is the passageway from Black Sea to sea of Marmara, which leads to the Mediterranean Sea. The strait of Istanbul is 31 km. long and has an average width of 1.6 km. There are a total of twenty course changes, four of which require a change of more than 45 degrees. This narrow and sharp waterway has difficulties and is dangerous while currents are 5-8 knots for the big vessels passage. The waterway involves a transit traffic of an average of 45,000 ships per annum.. In the Strait, the number of ship accidents which occurred between 1988 and 1997 are about 200. The risk of a marine accident or crisis is defined as the product of the probability of occurrence of a specified undesired marine event and the consequences of that accident or crisis. This thesis will bring a quantitative forecast of the number of casualties and losses that can be expected in a given period of time, at each of four geographic segments along the Strait of Istanbul. The results of risk assessment were used to define the actions and decisions facing the Turkish Administration in during a maritime crisis following a ship casualty and a release of either toxic or harmful material İn the Strait of Istanbul, including activating a regional crisis management team and equipment, containing the damage and recovering, and coordination with other ships and neighbouring countries. XI