Genetic modeling of the Şamlı (Balıkesir) iron deposit
Şamlı (Balıkesir) demir yatağının kökensel modellemesi
- Tez No: 305613
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜLEÇ, PROF. DR. İLKAY KUŞCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Şamlı Fe-oksit (+Cu±Au) yatağı, Batı Anadolu'da, Şamlı plutonu ile Karakaya kompleksi kayaçlarının içerisinde yeralmaktadır. Pluton, magma karışım dokuları sergileyen mafik ve felsik fazlardan oluşmaktadır. 40Ar/39Ar jeokronolojisi, Şamlı plutonu için 23.2±0.5 ile 22.42±0.11 my arasında değişen yaşlar vermekte ve sözkonusu yaşlar, alterasyonlardan elde edilen yaşlar ile (40Ar/39Ar: 22.34±0.59 my, U-Pb: 23.34±0.19 my) örtüşmektedir. Sr-Nd izotop verileri, magma için, metasomatizmaya uğramış kıtasal litosferik manto kaynağını işaret etmektedir.Alterasyon-mineralizasyon deseni, birbirleriyle örtüşme gösteren beş ayrı zon ile tanımlanmaktadır: sodik-kalsik (plajiyoklaz-piroksen±skapolit), kalsik (granat-piroksen±epidot), potasik (biyotit+manyetit+kalkopirit), hematit-limonit ve geç faz (kalsedon-kalsit+nabit bakır) alterasyonları. Duraylı (?18O, ?34S) ve radyojenik (87Sr/86Sr,143Nd/144Nd) izotop bileşimleri, alterasyon-mineralizasyondan sorumlu hidrotermal çözelti için magmatik kaynakönermektedir. Alterasyon-mineralizasyonun, magmatik kayaçlar ile olan zamansal-mekansal ilişkisi dikkate alındığında, Şamlı cevherleşmesi, kökensel olarak, Şamlı plutonu ile ilişkili gözükmektedir.Şamlı Fe-oksit (+Cu±Au) yatağı, gerek skarn gerekse Demir oksit-bakır-altın (DOBA) tipi yatakların karakteristik özelliklerine sahiptir. Porfiritik bir intrüzyon ile zamansal-mekansal ilişki, yaygın kalk-silikat mineral birlikteliği ve metal içeriği (yüksek bakır içeriğine sahip Fe-oksit) Fe-Cu tipi skarnlara benzerlik sergilerken, düşük-Ti içerikli (?0.05% TiO2) manyetit/hematit, düşük-S içerikli sülfitler (kalkopirit>pirit), yüksek Cu 6.78%'ye ulaşan) ve ortaç Au (8.82 ppm'e ulaşan) tenörleri, alterasyon ve cevherleşmeye ilişkin yerel yapısal kontrol ve kıtasal litosferik manto çıkışlı magma ile ilişki DOBA tipi cevherleşmeye özgü özelliklerdir. Bu nedenle, Şamlı yatağı, DOBA tipi yatak potansiyeli taşıyan skarn tipi bir Fe-Cu cevherleşmesi olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Şamlı Fe-oxide (+Cu±Au) deposit is hosted by Şamlı pluton and rocks of Karakaya Complex in western Anatolia. The pluton consists of both mafic and felsic phases showing magma mixing textures. 40Ar/39Ar geochronology yielded an age range of 23.2±0.5 to 22.42±0.11 Ma for the Şamlı pluton, overlapping with 40Ar/39Ar age of 22.33±0.59 Ma and U-Pb age of 23.34±0.19 Ma from alterations. Sr-Nd isotope data are suggestive of a metasomatized subcontinental lithospheric mantle (SCLM) source for the magma.Alteration-mineralization pattern is defined by a series of overlapping halos characterized by sodic-calcic (plagioclase-pyroxene±scapolite), calcic (garnet-pyroxene±epidote), potassic (biotite+magnetite+chalcopyrite), hematite-limonite, and late stage (chalcedony-calcite+native Cu) alterations. Stable (?18O, ?34S) and radiogenic (87Sr/86Sr,143Nd/144Nd) isotope compositions suggest a magmatic source for the fluids responsible for alteration-mineralization. Given the spatial-temporal association of alteration-mineralization with magmatic rocks, the hydrothermal system that controls mineralization in Şamlı appears to be linked with emplacement and cooling of Şamlı pluton.Şamlı Fe-oxide (+Cu±Au) deposit has features characteristic for both skarn- and Iron-Oxide-Copper-Gold (IOCG) type deposits. The spatial and temporal association with a porphyritic intrusion, widespread calc-silicate assemblage, metal content (abundant Fe-oxide with high copper content) are similar to calcic Fe-Cu skarns, whereas low-Ti (?0.05% TiO2) magnetite/hematite, low-S sulfides (chalcopyrite>pyrite), high Cu (up to 6.78%) and moderate Au (up to 8.82 ppm) grades, local structural control in alteration-mineralization, and the derivation of the causative magma from a SCLM resembles the features pertinent to IOCG type mineralization. Therefore, Şamlı deposit is defined as a skarn type Fe-Cu mineralization with a potential for IOCG type deposit.