Experimental analysis and modelling of wear in rocket rail launchers
Raylı roket lançerlerinde oluşan aşınmanın deneysel analizi ve modellenmesi
- Tez No: 305614
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Lançerler, mühimmatla haberleşmeyi sağlayan, roketleri ve füzeleri hedefe doğru hizalamakta ve onların güvenli ayrılmasını sağlamakta kullanılan askeri sistemlerdir. Lançerler askeri teçhizatlar oldukları için çok zorlu koşullarda görev yapmaları istenir. Lançer tasarımında ihtiyaç duyulan tasarım kriterlerinin en önemlilerinden biri sürdürülebilirliktir ve sürdürülebilirliği etkileyen en önemli parametrelerden biri de aşınmadır. Bu nedenle, herhangi bir lançer için kullanım ömrü hesaplanmak istendiğinde, yorulma gibi aşınma da bir parametre olarak incelenmelidir.Bu tez çalışması, helikopterlerde kullanılan tipik bir raylı lançerlerin mekanik parçalarında oluşan kuru aşınmanın deneysel analizini ve modellenmesini içermektedir. Öncelikle, füze ateşlenmesi sırasında füze ile teması olan lançer parçaları üzerinde oluşan aşınma miktarı ölçülmüştür. Daha sonra, bu ölçüm sonuçları parçalar üzerinde oluşan aşınmanın ticari bir sonlu elemanlar yazılımı olan ANSYS ile modellenmesi amacıyla kulanılmıştır. Sonlu elemanlar yazlımının yardımıyla, daha fazla atışlı teste ihtiyaç duymadan lançer parçalarında aşınma kaynaklı çatlak oluşma süresi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Launchers are military systems that are responsible for communication with munitions, safe separation and aiming of rockets and missiles to the target. Since they are military equipments, they are used in harsh environments. One of the most important design considerations for military equipment is its maintainability and one of the most important parameter which affects the maintainability is wear in launchers. Therefore, for predicting the life-time of a launcher, wear should be investigated beside other parameters such as fatigue etc.This thesis study includes experimental and modeling study about dry sliding wear in some mechanical parts of a typical rail launcher that is used in helicopters. Firstly, measurements about the material loss, which is generated during firing of missiles, were made on launcher components which have interfaces with missile. Then, these results were used to simulate the wear phenomenon by using a commercial finite element program, ANSYS. By the help of finite element model, crack initiation period depending on wear is tried to be evaluated without making additional firing tests.