Analysis and control of gun barrel vibrations
Silah namlusu titreşimlerinin analizi ve kontrolu
- Tez No: 305616
- Danışmanlar: DR. TOLGA DURSUN, YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Modern savaş tankları cayro ve enkoder verilerini kullanan silah stabilizasyon sistemleri kullanmaktadırlar. Bu sistemler her ne kadar çok hassas ve güvenilir de olsalar silah namlusunu rijit bir kiriş elemanı olarak kabul ederler ve namlunun serbest ucundan gelen bir veri kullanmazlar. Bu sistemler namlunun dönüş ekseninden gelen veriyi stabilizasyonu sağlamada kullanırlar. Sonuç olarak mevcut silah stabilizasyon sistemleriyle namlu ucu deplasmanları kontrol edilememektedir.Günümüzde üretilmekte olan modern savaş tanklarında ve mevcut tankların modernizasyonunda daha uzun silah namluları kullanılmaya başlanmıştır. Uzun namlular kısa namlulara göre daha uzak bir atış menzili ve vuruş anında daha fazla kinetik enerji avantajı sunar. Ancak uzun namlulu ve kısa namlulu iki tank ile yapılmış olan saha testlerinde iki tank da sahada hareket ettirilmiş ve yerden rastgele titreşime maruz kaldıklarında uzun namlulu tankın atış başarısında büyük ölçüde düşüş gözlemlenmiştir. Atış hassasiyetindeki bu düşüşün sebebi olarak uzun namlunun uzatılmış boyundan dolayı değişen dinamik karakteristiği görülmektedir. Boyu uzatılarak dinamik karakteristiği değiştirilmiş uzun namlulu silah titreşim altında daha fazla titremekte ve deplase olmaktadır bu da ilk atımda vuruş ihtimalini düşürmektedir. Namlu ucunda artan deplasmanın bir diğer etkisi de merminin sapma açısını arttırmak olarak görülmüştür.Namlu ucunda meydana gelen eğilmenin kontrol altına alınması için kullanılabilecek olası çözümlerden biri ayarlı titreşim emici kullanımıdır.Bu tez çalışmasında üretilecek bir uzun tank namlusu üzerine uygun ayarlı titreşim emici uygulaması üzerine çalışılmıştır.. İki namlunun da sonlu eleman modelleri elde edildikten sonra bu modellerin dinamik karakteristikleri incelenmiş, karşılaştırılmış ve uzun namlunun dinamik karakteristiğini iyileştirecek ayarlı titreşim emici tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Meanwhile use of longer gun barrels is newly being adopted in design of modern battle tanks (MBT) or in the modernization of already existing main battle tanks. Longer gun barrel is used to take the advantage of increased shooting range and increased kinetic energy during impact over shorter barrels which are currently being used. When field tests are done with two versions of the same tank with one having a shorter and the other one having a longer gun barrel i.e. there is random excitation from the ground when the tanks are on move, a dramatic decrease in the shooting accuracy of the long gun barrel is observed. The reason behind the decrease in accuracy lies in the dynamic characteristics of the long gun barrel; mainly due to increased receptance levels to induced vibration input while the tank is on move. This increase in receptance levels results in higher barrel flexure which also decreases the first shot hit probability. Another important effect of increased receptance level is on the penetrator performance of the bullet since it increases the yaw state of the bullet.A possible solution to minimize the effect of increased barrel flexure of the longer gun barrel is the use of tuned vibration absorbers (TVA). In this thesis study, A TVA based solution is investigated to integrate a long gun barrel. Dynamic behavior of two models is compared and a tuned vibration absorber is designed to improve the characteristics of the long gun barrel.