Calibration of water distribution networks
İçme suyu şebekelerinin kalibrasyonu
- Tez No: 305615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ MERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Su dağıtım şebekelerinin modelleri farklı amaçlar için kullanılır. Bu çalışmada günlük işletme amaçlı kullanılan bir model göz önünde bulundurulmuştur. İşletme sırasında doğru kararlar verebilmek için model sonuçlarının gerçek değerlerle tutarlı olması gerekmektedir. Model parametrelerinin, modelin gerçekçi sonuçlar vermesini sağlayacak şekilde ayarlanmasına kalibrasyon denilir. Araştırmacılar kalibrasyon hakkında çok sayıda çalışma yapmışlar ve çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. Bu çalışmada gerçek bir su dağıtım şebekesi (N8.3 Basınç Bölgesi, Ankara) Walski (1983) ve Bhave (1988) tarafından geliştirilen iki klasik yöntem kullanılarak kalibre edilmiştir. Çalışmada kalibre edilen model parametresi Hazen-Williams pürüzlülük katsayısı olan C katsayısıdır ve diğer parametreler de C katsayısının içinde değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda C katsayıları geniş bir aralıkta bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Water distribution network models are used for different purposes. In this study, a model, used for daily operational issues is concerned. Models results should be consistent with actual conditions for sound decisions during operational studies. Adjusting model parameters according to site measurements in order to fit the model to obtain realistic results is known as calibration. Researchers have carried out numerous studies on calibration and developed various methods. In this study, an actual network (N8.3 Pressure Zone, Ankara) has been calibrated by two classical methods developed by Walski (1983) and Bhave (1988). The network parameter calibrated in this study is Hazen-Williams roughness coefficient, C-factor, and other parameters have been lumped in the C-factor. Results of the analysis showed that, C-factors have been found in a wide range.