A decision support tool for feasibility assessment of hydro electrical power plant projects
Hidro elektrik santral projelerinin fizibilite değerlendirmesine yönelik bir karar destek aracı
- Tez No: 305617
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin amacı, değişken koşullar altında yatırımın karlılığını hesaplayarak hidro elektrik santrali fizibilitesini değerlendiren bir karar destek aracı geliştirmektir. Bu karar destek aracının, karar verecek yatırımcıya, hidro elektrik santrali yatırımlarının iç verimlilik oranını etkileyen kritik parametrelerin anlaşılmasında, bu parametrelere çeşitli değerler atayarak gerçekçi senaryolar oluşturulmasında ve çeşitli senaryolarla karlılığın takibinde yardımcı olması amaçlanmıştır. Karar destek aracını oluşturmada kullanılan bilgiler ve kabuller, çeşitli uzmanlarla yapılan görüşmeler sonucunda toparlanmış ve aracın gerçekçiliği gerçek vakalarla denenerek doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to develop a decision support tool to assess the feasibility of a hydro electrical power plant (HEPP) investment option by estimating its profitability under various scenarios. The decision support tool may help the decision makers to understand critical parameters that affect the internal rate of return (IRR) of a HEPP investment, create realistic scenarios by assigning different values to these parameters and monitor profitability under various scenarios. The information and the assumptions to construct the proposed decision support tool have been collected by conducting interviews with experts and its reliability has been tested by a real case study.