Prototype development and verification for an IP lookup engine on FPGAs performance study
FPGA üzerinde IP tarama motoru prototip geliştirmesi ve doğrulaması
- Tez No: 305619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT F. BAZLAMAÇCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Artan internet kullanımı; yüksek hızda çalısan, güç tüketimi düsük olan ve fizikselolarak az yer kaplayan daha etkili ağ yönlendiricilerinin kullanımınıgerektirmektedir. Bu özelliklere sahip ağ yönlendiricileri için en önemli unsurlardanbirisi de IP arama islemidir. Ağ yönlendiriciler üzerinde IP arama islevinigerçeklestirmek amacıyla yazılım veya donanım temelli çözümlerkullanılabilmektedir. Bu tez çalısması, boru hattı davranıslı SRAM tabanlı ASICmodel için daha önce önerilmis bir çalısmanın yeniden tasarlanarak FPGA donanımyapısında gerçeklenmesini içermektedir. Tez kapsamında, boru hattı davranıslıBRAM tabanlı 8x8 torus mimarinin Xilinx ISE ile tasarımı ve Modelsim Simulatorile benzetimi gerçeklestirilmistir. FPGA tasarımına yönelik bazı iyilestirmeler vegerekli değisiklikler yapılmıstır. Gerçek yönlendirici arama tabloları ve gerçekzamanlı ağ trafiği ile çesitli en iyilestirmeler ve denemeler de gerçeklestirilmis vesonuçları sunulmustur. Çalısmamız ve tasarım çabamız daha önce önerilmistekniğin, elbette belirgin bir basarım kaybı karsılığında, FPGA gerçeklemesinin demümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing use of the internet demands more powerful routers with higherspeed, less power consumption and less physical space occupation. IP lookupoperation is one of the major concerns in today?s routers for providing suchattributes. To accomplish IP lookup on routers, hardware or software basedsolutions can be used. In this thesis, an SRAM based pipelined architectureproposed earlier for ASIC implementation is re-designed and implemented on anFPGA in the form of a BRAM based pipelined 8x8 torus architecture using XilinxISE and simulated and verified using Modelsim Simulator. Some necessarymodifications and improvements for FPGA implementation are carried out. Theresults of our experiments, which are performed for a real router lookup table and areal time traffic load with various optimizations, are also presented. Our study anddesign effort demonstrates the feasibility of the FPGA implementation of theproposed technique, of course with a considerable performance penalty.