Sentezlenen donör-akseptör-donör tipi iletken polimerlerin elektrokimyasal ve optik özellikleri
Electrochemical and optical properties of synthesized donor-acceptor-donor type conducting polymers
  1. Tez No: 321653
  2. Yazar: ELİF NAZLI ESMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ARSLAN UDUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İletken polimerlerin kullanım alanları arasında elektrokromik cihaz temelinde geliştirilen akıllı camlar ve görüntü cihazları, organik ışık yayan diyotlar ve güneş pilleri büyük ilgi çekmektedir. Donör (elektron verici) - akseptör (elektron alıcı) moleküller bu uygulama alanlarında kullanılabilecek özelliğe sahip polimerlerin sentezi için anahtar malzemelerdir. Bu tez kapsamında, donör ve akseptör fonksiyonel grupları aynı molekül içinde bulunduran 10,12-Bis(4-hekziltiyofen-2-il)dibenzo[f,h]tieno[3,4-b]kinoksalin (HTBQ) ve 10,13-Bis(4-hekziltiyofen-2-il)dipirido[3,2-a:2',3'-c]fenazin (HTPP) monomerleri sentezlenmiştir. Akseptör grupların değişiminin elektrokimyasal olarak sentezlenen polimerlerin redoks, elektronik ve optik özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Elektrokimyasal polimerizasyon, elektrokromizm, iletken polimer, düşük bant aralıklı polimerler.
Özet (Çeviri)
Conducting polymers are attracted great interest due tu their different application areas such as smart windows and displays as electrochromic devices, organic light emitting diodes and solar cells. Donor (electron donor) - acceptor (electron-receiver) molecules for the synthesis of such polymers are the key materials. In this study, 10,12-Bis(4-hexylthiophen-2-yl)dibenzo[f,h]thieno[3,4-b]quinoxaline (HTBQ) and 10,13-Bis(4-hexylthiophen-2-yl)dipyrido[3,2-a:2?,3?-c]phenazine (HTPP) where donor (electron donor) and acceptor (electron receptor) groups are present within the same molecule were synthesized. The effect of acceptor units in the redox, electronic and optic properties of resulting polymers was examined electrochemically.Key Words : Electrochemical polymerization, electrochromism, conducting polymer, low band gap polymer.