Assessment of novelty and distinctive character in industrial design protection in Turkey
Türkiye'de endüstriyel tasarım tescilinde yenilik ve ayırt edici nitelik değerlendirmesi
  1. Tez No: 305635
  2. Yazar: GÜLÇİN CANKIZ ELİBOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY HASDOĞAN, YRD. DOÇ. DR. FATMA KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Hukuk, Industrial and Industrial Engineering, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Türkiye'de tescilli bir tasarımın koruma şartları yenilik ve ayırt edici niteliktir. Bu çalışma, yenilik ve ayırt edici niteliğin, değerlendirme sürecine etkin olarak katılan taraflarca ?hakimler, bilirkişiler, Türk Patent Enstitüsü'nde görev yapan uzmanlar, avukatlar ve vekiller? nasıl yorumlandığını ve değerlendirildiğini araştırmaktadır. Söz konusu tarafların dahil edildiği 51 katılımcı ile gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler, ayırt edici nitelik değerlendirmesinin, yenilik değerlendirmesine kıyasla daha fazla zorluk içerdiğini göstermektedir. Önceki bir tasarımın bire bir aynısı olmamak, yenilik değerlendirmesinin en önemli unsuru olarak görülmüştür. Ayırt edici nitelik değerlendirmesi öncelikle, tasarımların genel izlenimlerinin karşılaştırılması ile ilişkilendirilmiş; tasarımcının seçenek özgürlüğü bu değerlendirmede en az değinilen unsur olmuştur. Araştırma, koruma şartlarını sağlamayan tasarımların korumaya konu olması ile yenilik ve ayırt edici nitelik değerlendirmesindeki belirsizliklerin, tasarım tescil sistemine duyulan güveni olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Çalışma, Türkiye'deki tescil sistemi için geliştirilecek bir değerlendirme kılavuzuna yönelik önerilerle sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Novelty and distinctive character are the conditions of protection for a registered design in Turkey. This study investigates the ways in which novelty and distinctive character are interpreted and assessed by the parties actively involved in the assessment process ?judges, court experts, the Turkish Patent Institute experts, attorneys and design agents. The face-to-face interviews conducted with 51 participants from the parties involved indicate that the assessment of distinctive character presents more challenges than the assessment of novelty. Not being exactly the same with a previous design is the main consideration in the assessment of novelty. The assessment of distinctive character is primarily identified with the comparison of designs? overall impressions whereas designer?s degree of freedom remains as the least mentioned consideration. The study suggests that being subject to protection of designs not fulfilling the conditions of protection coupled with the uncertainties in the assessment of novelty and distinctive character, which may have a negative impact on the public trust in the design registration system. The study concludes with a set of suggestions for developing an assessment guide for the design registration system in Turkey.